Na vlastní kůži poznal, co to znamená, když jste kolečkem v byznysovém soukolí. Tomáš Satoranský, nejlepší český basketbalista a nejlépe vydělávající sportovec země podle Forbesu, od loňského srpna vystřídal v NBA celkem pět klubů. „Teď jsem se dostal do situace, která je pro mě za daných okolností nejlepší,“ věří.

O tom, že soutěž basketbalových hvězd je tvrdý byznys, ví od začátku, co do NBA vstoupil. Je to rovněž byznys skvěle oceňovaný, vždyť třicetiletému Satoranskému dobíhá tříletá smlouva na třicet milionů dolarů. Teď ale zažil stinnější stránku věci.

Chicago Bulls, New Orleans Pelicans, Portland Trail Blazers, San Antonio Spurs, Washington Wizards. Tak zní soupis Satoranského zaměstnavatelů od srpna 2021 do března 2022.

„Byly to pro mě náročné dny a týdny. Člověk neví, do jaké situace se dostane, hodně řeší svoji budoucnost,“ popsal ve videorozhovoru s českými novináři.

Jeho šestileté působení v NBA právě dopisuje kruh, ve Washingtonu totiž začínal. Návratu předcházela série výměn a to, že ho San Antonio vykoupilo z kontraktu – tím pádem byl znovu volný pro další zájemce. „Všechno se stalo strašně narychlo. Ale znám klub, město, fanoušky. Ten přechod bude nejjednodušší, jaký může být,“ řekl o působení v metropoli USA.

Zda to bude i přechod úspěšný, to výrazně ovlivní Satoranského budoucnost. Do zámoří odcházel jako eso Barcelony a od chvíle, co do NBA vstoupil, se zařadil mezi tuzemské sportovní hvězdy. Svoji pozici ještě posílil skvělým tažením s reprezentací na mistrovství světa v Číně 2019, Česko dotáhl i na olympiádu v Tokiu.

Co bude dál? Ústřední otázka zní, zda v nejlepší lize planety zůstat, či nikoli.

„Některé priority se s věkem a se zkušenostmi mění. Ve finále je důležité, aby basketbal přinášel radost,“ říká Phillip Parun, který jako agent provází českou basketbalovou jedničku po celou kariéru.

„Týmy, které Tomášův pozitivní vliv vnímají, o něj mají dlouhodobý zájem na všech světadílech. V Evropě se vám nestane, že vás ráno vytrejdují a stěhujete se přes tři státy, Amerika je v tomto specifická. Je to složité pro rodiny, manželky a děti. Prioritou teď je, aby byl zdravý a jeho tým mohl vyhrávat. Uvidíme, co se bude dít v létě.“

Satoranský i přes obrazovku najednou působil uvolněně, nabitý energií. Pro tak ctižádostivého sportovce byl přitom stávající ročník mimořádně těžký. „Prakticky dva měsíce jsem nehrál zápasy, hodně mi to chybělo,“ popsal. A do toho přestupy…

„Timing byl samozřejmě šílený, byly to velké šachy. Měl jsem informace, že může nastat buyout (vykoupení ze smlouvy), tak jsem si sbalil věci. Rozhodlo se o tom zrovna tehdy, když jsme hráli se San Antoniem ve Washingtonu, takže jsem tady rovnou zůstal na hotelu. Nemá cenu si ani zařizovat bydlení, rodina zůstává v New Orleans,“ dodal.

Do konce základní části NBA chybí ještě jednadvacet zápasů. Rozhodnou o tom, zda se Wizards dostanou do play-off – i o tom, jakou roli vlastně Satoranský v soutěži může mít.

„Nejdůležitější je, abych dostával šanci a bavil se hrou. Basket miluju, hodně mi chyběl a chci se dostat do pohody. Je hrozně hezké vnímat, když jste v týmu chtěný,“ přiznává. „A můžu říct, že mi tohle celé v mých třiceti letech dodalo jednu z největších motivací, jaké jsem kdy měl.“

Poslední měsíce totiž mohl prakticky jen trénovat individuálně, případně pilovat mentální stránku. Zároveň bojoval s frustracemi: „Člověku je z toho na nic. Jsem ke své hře hodně sebekritický a nebylo moc zápasů, kdy bych si řekl, že jsem se svou hrou spokojený. Ale na všech situacích, v nichž se vám nedaří, je i něco pozitivního.“

U něj vykrystalizovala zmíněná motivace. „Vím, že chci hrát basketbal dlouho na nejvyšší úrovni a chci vyhrávat. Nechci se jen spokojit s rolí veterána, který má mít pozitivní vliv na dění, aniž by pořádně nastupoval,“ říká jasně Satoranský.

Ve Washingtonu se vrátil do vyzkoušeného prostředí. Do týmu, kde zná část vedení a spoluhráčů, kde hned v prvním duelu dostal důvěru i na poslední minuty.

„Basketbalu jsem toho obětoval spoustu, mám pro něj velkou vášeň, jsem emoční hráč,“ říká. „Cílem bylo znovu získat radost ze hry – a tu jsem hned měl. I manželka mi do telefonu říkala, že je hezké vidět, jak mě to zase baví. S tím přijdou i výsledky.“

Pokud budou dobré, může se dočkat dalších nabídek ze zámoří. Smysl by mohlo dávat i pokračování u Wizards, vzhledem k turbulentnosti posledních měsíců ale Satoranský nehledí příliš daleko. „Uvidíme, co se po konci sezony stane. Mým největším cílem je soustředit se na svoje výkony a pak se ukáže, jaké jsou další šance na moji případnou budoucnost v NBA. Žádné dveře si nezavírám,“ dodal.