Většina z nás tráví v práci třetinu dne, pět dní v týdnu. Sdílíme prostory s lidmi, které jsme si nevybrali a kteří nás mohou čas od času štvát. A to je škoda! Neříkáme, že musíte být nutně se všemi svými kolegy a kolegyněmi nejlepší přátelé. Jen je třeba si uvědomit, že dobré vztahy v zaměstnání se odrážejí i v celkové spokojenosti mimo pracoviště. 

Chcete poznat, jak si mezi kolegy stojíte a jestli jsou vaše vztahy na dobré úrovni? Vyzkoušejte „lavičkový test“ amerického obchodníka Maynarda Webba. 

„Představím si běžné setkání, ke kterému by mohlo dojít za 25 let. Sedím na lavičce v parku. Vidím blížícího se kolegu či kolegyni. S nikým z práce už se nevídám ani vzájemně nesoutěžíme, takže být milý už dávno není otázka podlézání nebo jiných postranních úmyslů,“ píše Webb.

„Ptám se sebe sama – přijde za mnou dotyčný a dáme se do řeči, nebo bude dělat, že mě nevidí, a projde kolem mě? Jestli projde bez povšimnutí, oba jsme ve sblížení selhali a promarnili šanci budovat zdravý pracovní vztah.“ Jestli si naopak ve vašich představách spolupracovníci přisednou a začnou se s vámi na lavičce bavit, je to známka využitého potenciálu vašeho vztahu.

„Čtyřicet let pracovní praxe mě naučilo, že pocit naplnění, a dokonce štěstí závisí především na tom, s kým trávíte čas,“ míní Webb. „Jasně, záleží i na nápadech, cílech, úspěchu… Ale to nejdůležitější jsou na pracovišti ve výsledku vztahy.“

Lavičkový test neodráží jen to, jak vás berou ostatní. Prozradí vám, zda se k nim i vy chováte dobře, zda vzbuzujete důvěru a působíte pozitivně. Webb doporučuje hlídat si u sebe následující:

  • Jste důvěryhodní. Dodržujete, co jste slíbili, nemlžíte a jste upřímní. 
  • Neberete ostatní jako prostředky k dosažení cíle.
  • Děláte, co je etické – ne to, co od vás vyžadují pravidla.
  • Jste pro ostatní v práci oporou, pomáháte jim, když vás potřebují.
  • Neděláte ze sebe hrdiny a přiznáte, když máte s něčím potíže. 

Rada pro dnešní den je následující: Zamyslete se nad tím, kdo by lavičkovým testem prošel a kdo nikoli. Až budete mít jasno, zvažte, zda vztahy s těmi, kdo vaši lavičku v představách obešli, nezaslouží trochu více pozornosti a péče.