Svého času byly šampionem burzovního trhu Start. Dnes akcie společnosti Pilulka Lékárny hledají své dno. Co se musí stát, aby opět nabraly dech?

Prodejce léků, zdravé výživy, doplňků stravy a drogistického zboží vstoupil na burzu v říjnu 2020 a o jeho akcie byl i díky pandemii koronaviru, levným penězům a mánii kolem e-commerce obrovský zájem – firma Pilulka Lékárny byla tehdy prvním e-commerce titulem na pražské burze.

Akcie se začaly obchodovat za 424 korun a díky úpisu 725 040 kusů podnik získal hned 307 milionů korun. Následoval zářný růst, který trval prakticky až do ledna 2022, kdy titul dosáhl svého maxima na úrovni 1800 korun. Pak ale začalo nadšení investorů vyprchávat a až na občasná nadechnutí cena akcií padá až dodnes.

V roce 2022, kdy se akcie společnosti propadly celkem o šedesát procent, proti Pilulce hrály hlavně makrofaktory: došlo k postpandemickému ochlazení e-commerce z velmi silných úrovní a k nárůstu úrokových sazeb s negativním vlivem na ocenění. 

Šedesátiprocentní propad si akcie Pilulky zopakovaly i loni. Tentokrát podle analytika České spořitelny Jana Šafránka už ovšem kvůli „mikrofaktorům“ na úrovni firmy. „Do ocenění se promítl pokles tržeb a hotovosti a také oznámená restrukturalizace a nákladové škrty,“ vysvětluje.

V červnu loňského roku Pilulka podstoupila sekundární emisi s cílem získat prostředky na financování rozvojových aktivit, zejména na posílení pozice na trzích v Rakousku, Maďarsku a Rumunsku, a další aktivity. V rámci dvou kol sekundární emise společnost upsala přes 149 tisíc akcií za více než 67 milionů korun. 

Na konci června téhož roku ale Pilulka oznámila hned dvě podstatné změny: odchod ze ztrátového rumunského trhu a restrukturalizaci s cílem snížit roční náklady téměř o sto milionů korun.

Neradostný vývoj loňského roku potvrdily i předběžné neauditované tržby za rok 2023, které Pilulka zveřejnila letos v lednu. Z výše uvedených důvodů tržby společnosti meziročně klesly o třináct procent na 2,1 miliardy korun.

„Spolu s párprocentním růstem tržeb v roce 2022 to ilustruje silné zhoršení vývoje z rychlého růstu tržeb během pandemických let v desítkách procent. S poklesem tržeb podle vyjádření ředitele firmy EBITDA ztráta za loňský rok přesáhne padesát milionů korun po předloňské záporné nule,“ vyčísluje Jan Šafránek. Úplná celoroční čísla zatím oficiálně zveřejněna nebyla.

Ramba
Vydání Forbesu Ramba

Se zhoršenými výsledky hospodaření se akcie obchodují poblíž minim od IPO z října 2020, aktuálně se zastavily na 205 korunách. Hodnota Pilulky je lehce přes půl miliardy. Rozruch nedávno způsobilo oznámení, že spolumajitel Pilulky Petr Kasa prodal akcie společnosti zhruba za 3,9 milionu korun. Šlo o jeho největší prodej od vstupu Pilulky na burzu. 

„Akcií, které Petr Kasa prodával, bylo na tak málo likvidní titul docela hodně, byť se jednalo jen o množství za několik milionů korun. Obvykle když vrcholový management prodává větší balík akcií, bývá domluvený nějaký kupec. Podle kurzu na burze, který se nijak dramaticky neposunul, bych řekl, že to může být i tento případ,“ říká k prodeji investor Jaroslav Šura. 

Ačkoli prodej vzbudil pochybnosti, není z něj podle Šury nutné vyvozovat nějaké závěry ohledně situace společnosti. Negativně lze vnímat spíš jen to, kdo akcie prodával, tedy že akcie prodával spoluzakladatel a bývalý CEO Petr Kasa. 

„Kasa sice uvedl, že získané peníze potřebuje k soukromým účelům, ale vysvětlení ani to, na jak nízké úrovni akcie prodával, nepůsobí zrovna dobře. Lze předpokládat, že nemá majetek jen v akciích Pilulky,“ konstatuje Šura.

Podobně to vidí i Jan Šafránek. „Oznámené prodeje představují asi čtyři procenta z objemu akcií, které Petr Kasa vlastní, a je to zhruba dvojnásobek objemu akcií, který nakupoval loni na podzim,“ doplňuje analytik. 

Úvodní kvartál letošního roku bude první, kde se významně projeví dopady restrukturalizace.

Petr Kasa

Zatímco v loňském roce se do vývoje společnosti promítala hlavně restrukturalizace, letos by se měly ukázat i její pozitivní vlivy.

„Úvodní kvartál letošního roku bude první, kde se významně projeví dopady restrukturalizace firmy z druhého pololetí roku 2023,“ slibuje Petr Kasa a doplňuje, že největší materialitu přineslo ukončení a omezení aktivit v zahraničí, sloučení organizační struktury za několik zemí (primárně Česka a Slovenska) a optimalizace logistiky ze tří centrálních skladů na dva.

Pilulka také letos cílí na kladnou EBITDA. „Očekáváme, že letos by firmě k obnovení růstu tržeb mohlo pomoci oživení celkové e-commerce, bude nicméně nadále čelit konkurenci od velkých řetězců, jako jsou Dr.Max a Benu, či online hráče Lékárna.cz,“ odhaduje Jan Šafránek. 

Podle Jaroslava Šury je problematické, že není známo, jak se vyvíjí zisk společnosti. Ten teď prý bude u investorů nejsledovanějším parametrem. „Dříve se sledovalo hlavně to, zda firma roste, a na zisky se nehledělo, protože úrokové sazby se pohybovaly kolem nuly a i investorské peníze byly levné. Ta situace už je dávno pryč a investoři se budou zaměřovat také na čistý zisk, který Pilulka za celou dobu své existence ještě nevytvořila,“ konstatuje investor.

„Stále rostla, ale když mělo dojít k jeho realizaci, tak nic. Pokud firma neukáže čistý zisk a růst tržeb, bude si přízeň akcionářů těžko získávat,“ upozorňuje Šura. Situaci Pilulce ztíží i zastavení expanze – úplně odstřihla Rumunsko, pozastavila Rakousko, Maďarsko.

Dalším problémem je podle něj bídná informovanost ze strany vrcholového managementu směrem k akcionářům. „Když mají špatné výsledky, raději nekomunikují, a to je špatně. Pokud nechtějí sdělovat i špatné zprávy, nemají na kapitálovém trhu co dělat,“ varuje Šura.

Aby Pilulka znovu získala důvěru investorů, musí podle Šury „zamakat“ na ziskovosti a rostoucích tržbách. Loňský rok byl přitom těžký pro celé odvětví retailu. 

„Pokud budou mít investoři pocit, že Pilulka má kam růst i v tak silně konkurenčním prostředí, je možné, že se cena akcií výrazně zhodnotí, i když na nějaké násobky bych to v nejbližší době určitě neviděl. Hlavně bude záležet na výkonnosti firmy a musí se dramaticky zlepšit informovanost směrem k akcionářům,“ uzavírá Jaroslav Šura.