V polovině února si Vojtěch Pluhař, mladý podnikatel z našeho letošního výběru 30 pod 30, vzal – jak má jednou ročně vždy ve zvyku – dlouhou zaslouženou dovolenou a vyrazil na měsíc po Asii. Odlétal jako spokojený majitel rozjetého projektu Svět medúz v Arkádách Pankrác, největšího medúzária v Evropě.

Po třech měsících existence navštívilo do začátku března areál s 38 akvárii, 10 tisíci medúzami a se stylovým bistrem v čele se šéfkuchařem od Gordona Ramsayho bezmála 100 tisíc lidí, tržby předčily veškerá očekávání a mladý byznysmen už vymýšlel, jak zavedený projekt nechá řídit najaté manažery a sám se pustí do nových věcí. V šuplíku jich měl hned několik.

Vydání Forbesu Zázrak

Jeho návrat z exotické dovolené se však nesl v poněkud jiném duchu.

Vrátil se totiž 11. března, tedy již do atmosféry napětí a obav z šířícího se koronaviru. Krátce nato musel Pluhař své podmořské království zavřít. Život v obchodních centrech v Česku se prakticky zastavil. Místo rozjezdu nových projektů pro něj začala škola krizového managementu a boj o přežití. Ihned osekal většinu nákladů, ale i v low-cost módu ho udržování medúzária při životě stojí kolem 30 tisíc korun denně, zatímco na straně tržeb už čtvrtý týden svítí nula.

Už skoro čtyři týdny nejede nic – bistro, medúzárium. Jak teď vypadá život vašeho projektu?
Co se týká bistra, tak tam se nic neděje, nic se nevaří, nic se nevydává a nikdo v něm není. Co se týká medúzária, tak tam se musíme stále starat o medúzy, akvária a množírnu. Velké množství medúz se odvezlo do množírny, kde se snažíme o zvýšený počet polypů, z nichž se rodí medúzy.

Jak jste na současnou situaci reagoval z hlediska nákladů? Kolik stojí provoz jeden zavřený den a jak jste přistoupil k zaměstnancům a dodavatelům?
Samozřejmě začali jsme sekat náklady, kde se dalo. Měli jsme plánované stavební investice, které jsme odložili. Na některých pracovních pozicích se nám to sešlo, že lidé dali výpověď krátce před krizí, jen chtěli dochodit měsíc. Některé pracovní pozice jsme museli zoptimalizovat. S některými jsme se dohodli na snížení platu po dobu zavření. Ale stále jsme nákladově okolo 30 tisíc denně. 

Podařilo se vám vyjednat s obchodním centrem Arkády Pankrác nějaké snížení nájmu? A co s bankou? Přece jen měl jste docela velký úvěr na rozjezd medúzového byznysu. 
Na obchodní centrum je strašně brzo, nikdo teď neví, co bude a jaké padne rozhodnutí. Samozřejmě vím, že některá obchodní centra odpouštějí 50 procent nájemného, některá chtějí plný nájem, ale zatím nemáme od Arkád žádné stanovisko. Co se týká banky, tak tam jsme v jednání dál, sama Komerční banka nabídla odklad splátek jistiny od dubna 2020 s tím, že bychom pouze platili úroky.

Svět medúz otevřel Vojtěch Pluhař loni v listopadu. 12. března ho však uzavřel kvůli pandemii koronaviru.

Co je pro vás teď největší problém? Neohrožuje současná situace třeba i zdraví vašich medúz?
Největší problém je, že máme zavřeno a nemáme žádný příjem. Náš byznys je postaven na tom, aby k nám chodilo co nejvíce lidí, což teď není úplně ideální byznys model. Co se týká zdraví medúz, to ohroženo není. Naopak je pro ně lepší, že se akvária tolik nečistí.

S jakými ztrátami už teď kalkulujete a jak dlouho ještě současné kóma můžete přežít?
Byli jsme ve fázi, kdy jsme byli otevřeni opravdu chviličku a trend návštěvnosti byl stále vzrůstající. Únor byl náš nejsilnější měsíc, co se týče návštěvnosti. V březnu prvních sedm dní bylo také super a poté to začalo padat, 12. března jsme museli zavřít. Takže první ztráta bude tento vzrůstající trend. Další ztráta budou určitě zahraniční turisté, kterých jsme měli okolo 20 procent. Samozřejmě přesnou finanční ztrátu neumíme vyčíslit, neboť nevíme, jak dlouho bude trvat a co přijde po otevření. Máme krizový scénář do srpna 2020, firma má finanční prostředky do června 2020. Poté bych vše musel financovat ze svého. 

Pomáháte si nějakými dodatečnými příjmy? Třeba prodejem medúz chovatelům nebo něčím podobným?
Jsme nyní úplně bez příjmů a snažíme se spustit online prodej voucherů, aby lidé nemuseli na poštu. To je vše. 

Měl jste rozjeté další projekty, v Praze, ale i v zahraničí. Poslala je současná situace k ledu? 
Zahraniční projekt se teď úplně stopnul. Další tři projekty v ČR, které bylo v plánu uskutečnit, se zbrzdily, ale to je tím, že se svět zastavil, ale věřím tomu, že minimálně dva ze tří přežijí.

Jak vy osobně zvládáte situaci? Chodíte do práce?
Mně z nastalé situace občas slušně jebe. Byl jsem měsíc na dovolené, kdy jsem měl v hlavě nastaveno, že po návratu rozjedu naplno práci na nových projektech. Vrátil jsem se 11. března. Když jsem viděl situaci, která je v ČR, tak jsem si nastavil dobrovolnou karanténu, kdy jsem vše řídil přes telefon. Hodně se svým týmem řešíme, jak bude vypadat odbavení lidí po otevření, kdy bude jasné, že lidi budou mít nějakou dobu psychologický strach z míst, kde se kumuluje více osob.