Na datum 15. dubna letos nepřipadl jen Velký pátek, ale měl to být i termín dokončení velkolepé rekonstrukce spodní části pražského Václavského náměstí. Nakonec vyšly jen ty Velikonoce. Dokončení dlouho očekáváné úpravy jednoho z nejdůležitějších veřejných prostranství Prahy se opět odkládá.
Na rekonstrukci Václavského náměstí se čeká už od roku 2005, kdy v architektonické soutěži zvítězil návrh od ateliéru Cigler Marani Architects. Nakonec práce za 430 milionů korun začaly až předloni a letos na jaře měla být i přes některé komplikace spodní polovina mezi ulicemi Vodičkova a Na Příkopě hotová, o čemž kolemjdoucí informovala i cedule u staveniště.
„Tento termín bohužel neplatí. Práce by měly být dokončeny do konce tohoto roku. Některé dokončovací práce ale mohou pokračovat ještě v první třetině roku 2023. Údaj na tabuli necháme upravit,“ říká mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman s tím, že se termín oddaluje kvůli projektovým změnám, archeologickému průzkumu a také technickým důvodům při stavbě.
Náměstek primátora Petr Hlaváček, který má v gesci územní rozvoj, upřesňuje, že se zatím termín dokončení přesouvá někdy na září. „Museli jsme dělat úpravy v projektu kvůli tomu, že se nakonec upustilo od kácení stromů, a musela se proto upravovat infrastruktura,“ vysvětluje jeden z důvodů zdržení Hlaváček.
Dalším důvodem je příprava spodní půlky náměstí na budoucí možné pokračování tramvajové trati až do ulice Na Příkopě. „Ty koleje nás velmi zdržely, ale jsem za to rád, že tam budou,“ dodává náměstek.
Na úpravy spodní části náměstí má navázat i rekonstrukce jeho horní poloviny, pro kterou bude zásadní právě návrat tramvají, které propojí Vodičkovu ulici s Vinohradskou třídou kolem budovy Národního muzea a také s hlavním nádražím.
„V těchto dnech by nám pro úpravy horní poloviny náměstí mělo naběhnout územní rozhodnutí a bude se pokračovat s žádostí o stavební povolení. Takže tam bude po dokončení rekonstrukce spodní části pravděpodobně trochu prodleva,“ dodává náměstek Hlaváček.
I v případě rekonstrukce horní poloviny náměstí se hlavní město pouští do řady změn původního plánu. V únoru například vedení města rozhodlo, že tam spolu se stavbou tramvajové trati vznikne i velká retenční nádrž za zhruba 180 milionů sloužící k zavlažování nově vysázených stromů.
Po dokončení rekonstrukce bude mít Václavské náměstí sjednocený povrch, nové stromy, lavičky a další mobiliář. Více prostoru získají chodci a naopak se počítá s omezením automobilové dopravy. Od úprav si město slibuje, že přilákají na náměstí nejen lidi, ale i peníze.
„V průběhu desetiletí se na Václavském náměstí hodně proměnila struktura obchodů, stejně tak využití parteru a prvních pater domů. Věřím, že spolu s dalšími investicemi dodá rekonstrukce náměstí nový impulz,“ okomentoval pro Forbes budoucnost náměstí již dříve Jaromír Hainc, ředitel Sekce detailu města z pražského Institutu plánování a rozvoje.