Baví vás areály jako třeba bývalá jatka v oblasti Kødbyen v Kodani nebo bývalá jatka Matadero v Madridu, která se transformovala do moderního areálu s kulturou a restauracemi? Zhruba za deset let bude mít takové místo i Praha. Stát se jím má areál Pražské tržnice na holešovickém břehu Vltavy. Ten je teď zase o krok blíž nové budoucnosti.

V architektonicko-krajinářské soutěži o budoucí podobu veřejných prostranství v areálu tržnice zvítězilo pražské Studio Perspektiv. Uspělo v konkurenci dalších sedmnácti návrhů od architektů a krajinářů z devíti zemí světa.

„Přistoupili jsme k tomu návrhu s velkým respektem. Cítili jsme obrovský potenciál, který tady je skrytý. Snažili jsme se ale nepřebít to, co už tu hodnotné je. Náš návrh je proto decentní, jelikož víme, že veřejný prostor je složité a komplexní téma,“ říká jeden ze zakladatelů Studia Perspektiv Martin Stára.

Podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka, který má areál tržnice v gesci, teď začnou práce na samotném projektu, které budou trvat zhruba dva roky. Poté se se bude postupovat po etapách. První větší změny by měly být vidět za pět let, celá rekonstrukce bude ale trvat celou dekádu.

„Je to běh na dlouhou trať. Tržnice dlouho trpěla, takže technický stav není optimální. Rozsah úprav je obrovský a změny jsou opravdu od podlahy,“ dodává Tomáš Hübl, předseda představenstva městské společnosti Výstaviště Praha, která je správcem areálu.

Mezinárodní soutěž navázala na předchozí dvě studie – urbanistickou od kanceláře CMC architects Víta Másla a ekonomickou. Studie navrhly základní myšlenky, jak by se měl do budoucna areál rozvíjet. Pražská tržnice byla totiž donedávna velmi zanedbaným místem, jehož proměna začala v roce 2018.

„Tržnice byla rukojmím dlouholetého bolestivého sporu mezi Prahou a nájemcem areálu. Výsledkem bylo, že se dlouho neinvestovalo, nikdo se areálu nevěnoval, nebyl žádný plán, co dál, a tržnice byla plná černých staveb,“ popisuje náměstek Vyhnánek.

Nejprve zmizely nevkusné stánky s levným zbožím a město vyhrálo soudní spor s nevěstincem Showpark. Brzy začne také rekonstrukce historické burzy a už nyní se pracuje na opravách některých budov. U vstupu do areálu navíc vzniká nová lávka, která propojí Bubenské nábřeží s Karlínem a celou tržnici ještě více otevře městu.

To je ostatně jeden z hlavním motivů vítězného architektonického návrhu. „Chceme zachovat lidské měřítko a čitelnou strukturu. Redukcí plotů na nezbytné provozní minimum otevíráme celý areál městu. Klíčovým tématem pro nás bylo doplnění stromů v prostoru,“ doplňuje Stára.

Město si od rekonstrukce celého areálu slibuje, že do hal a na veřejná prostranství přiláká nejen obyvatele města, ale také byznys. Podle ekonomické studie, kterou si už dříve nechala Praha vypracovat, se investice může vrátit už za třináct let.

Základ byznysového modelu má tvořit maloobchod, služby a gastronomie. V plánu je i vybudování Centra českého designu. Retail a služby mají v budoucí náplni Pražské tržnice tvořit necelých třicet procent. Lehce přes dvacet procent by měl v doporučovaném mixu zabrat tvůrčí průmysl.

Vítězný návrh i další finalisty si lidé mohou prohlédnout přímo v areálu tržnice v hale číslo 4, v neorenesanční bývalé jateční burze. Ve čtvrtek 21. dubna je na programu také veřejné představení návrhu v rámci Centra architektury a městského plánování vedle Emauzského kláštera.