Konkurence je mezi evropskými městy velká. Aby Praha mohla hrát první ligu, nemůže se spoléhat jen na to, že má tisíciletou historii. Kvalitní veřejný prostor je jedním z kritérií, díky kterým může město lákat nové obyvatele, turisty i peníze.

Česká metropole letos hodlá některá zanedbaná ale zároveň exponovaná místa začít měnit. Rekonstrukce by se letos měla dočkat hlavně dvě významná náměstí – Malostranské a Mariánské.

Peníze má ale Praha připravené i na revitalizace vltavských náplavek nebo parku na Vítkově. Zhruba 750 milionů korun spolkne první fáze obnovy a dostavby Průmyslového paláce na Výstavišti. A dvaačtyřicet milionů dá Praha letos třeba na přípravu stavby nového koncertního sálu na Vltavské, který by se měl letos dočkat konkrétního architektonického návrhu.

Malostranské náměstí
Část pražských historických náměstí má jeden společný rys – dlouhou dobu sloužila jako parkoviště, teď čekají na navrácení původní funkce, kterou je především setkávání lidí. To je případ Malostranského náměstí, odkud zmizelo parkoviště už před několika lety. Teprve letos ale získá náměstí novou podobu.

Vedení města už na konci loňského roku vybralo dodavatele stavebních prací, kterým je společnost Gardenline a přípravy na rekonstrukci náměstí se konečně podařilo dotáhnout do finále. Projekt má stavební povolení a s proměnou by se mělo začít již na jaře letošního roku.

„Díky rekonstrukci dojde k uvolnění celého náměstí, které se tak přiblíží svému původnímu smyslu a účelu, tedy bude opět místem k setkávání,“ říká náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Malostranské náměstí

Urbanisticko-architektonickou soutěž na řešení náměstí vyhrál návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Náměstí po rekonstrukci, do které letos magistrát investuje třicet milionů, nabídne Pražanům i turistům jak klidné posezení, tak prostor pro trhy a další kulturně-společenské aktivity.

Galerie v korytě
Šli jste někdy ke Klementinu nebo na magistrát na Mariánském náměstí Platnéřskou ulicí? Pokud ano, není potřeba dále vysvětlovat, proč tato část historického jádra města zoufale čeká na rekonstrukci.

Zanedbané koryto pod úrovní vozovky, které ulici lemuje, má pověst spíše veřejného záchodu než historické městské třídy. Změnit to má rekonstrukce Mariánského náměstí a jeho bezprostředního okolí, kterou pro Prahu navrhlo architektonické studio Xtopix.

náměstí Franze Kafky

I v případě Mariánského náměstí by měly práce začít letos. A stejně jako v předchozím případě zmizí především plocha, která dříve sloužila jako parkoviště.

Náměstí místo toho dostane novou dlažbu, která vytvoří jednolitou plochu bez obrubníků vymezujících parkovací místa. V severní části přibudou tři javory, lavičky, stolky, kašna nebo vodní trysky, které mají náměstí v létě ochlazovat. Veřejný prostor by měl sloužit jako místo setkávání, odpočinku a umění.

Platnéřská ulice

Nevzhledné koryto v Platnéřské ulici se rozšíří a změní se na výstavní prostor pro Galerii hlavního města Prahy, která do něj bude umisťovat například plastiky a jiná díla. Úprav se dočká i náměstí Franze Kafky nebo Kaprova ulice, kde by v budoucnu mohlo být nové stromořadí.

Václavské náměstí letos z půlky hotové
Letos má být hotová také první půlka rekonstrukce Václavského náměstí, na kterou Praha čekala dlouhých patnáct let. V roce 2005 v architektonické soutěži zvítězil návrh od ateliéru Cigler Marani Architects. A podle něj se nyní náměstí mění.

Jedno z nejdůležitějších náměstí v republice postupně získává nový povrch, přibývají stromy, lavičky a v plánu je i návrat tramvají.

Rekonstrukce spodní poloviny Václavského náměstí vyjde celkem na 430 milionů korun, přičemž na letošek je naplánovaná investice ve výši 90 milionů, a podle magistrátu má být hotová někdy letos na jaře. A chystá se už i rekonstrukce horní poloviny náměstí, kde v budoucnu povede tramvaj spojující Vodičkovu s Vinohradskou ulicí.