skip to main content
Sport

Memento ruky boží, nebo podvrh? Maradonův legendární dres míří do aukce

O tomhle gólu a jeho autorovi jste nejspíš slyšeli, i pokud vás fotbal nezajímá. Diego Maradona a jeho „boží ruka“ skórovali ve čtvrtfinálovém zápase na mistrovství světa ve fotbale v roce 1986 proti Anglii. Teď se můžete k tomuto legendárnímu momentu sportovní historie přiblížit. Do dražby totiž jde dres, který měl Maradona na sobě, když gól vstřelil.

A aby toho nebylo málo, ve stejném zápase a dresu vstřelil i svůj druhý nejznámější gól, přezdívaný gól století, v cestě za kterým zvládl prokličkovat kolem pěti anglických hráčů, a dovést tak svou Argentinu k postupu.

Dosavadním vlastníkem dresu byl anglický záložník Steve Hodge, který jej získal od samotného Maradony, když si dresy po legendárním zápase vyměnili. Dosud kousek nechal v zápůjčce manchesterskému Národnímu fotbalovému muzeu, kde si ho návštěvníci mohli během dvou dekád prohlédnout.

Teď ale dres hledá nového maitele a odhaduje se, že Hodgesovi přinese až šest milionů liber, tedy až 175 milionů korun. To se jistě vyrovná „poctě“, jakou pro něj podle jeho slov bylo hrát proti legendárnímu Argentinci, který zemřel předloni na podzim ve věku šedesáti let.

Foto Sotheby’s
Reklama

Navíc, pokud se odhady naplní, spolu s poplatky aukční síni nový kupec pokoří rekord a překoná nejvyšší částku dosud zaplacenou za nošený kousek sportovního vybavení.

Celé to zní jako unikátní možnost vlastnit kus sportovní historie. Nebo ne? Dalma Maradona, fotbalistova nejstarší dcera, totiž v rozhovoru pro argentinské rádio prohlásila, že dres, který jde do dražby, není ten, ve kterém její otec slavné góly vstřelil.

Tenhle konkrétní dres měl totiž její otec mít na sobě v první polovině zápasu, ve které žádný gól nevstřelil. Na druhý poločas se ale převlékl a tehdy zaskóroval. Dalma Maradona tvrdí, že ví, kdo má ten „správný“ dres. Jeho identitu ale nechce prozradit, aby chránila jeho soukromí.

Proti tomu se ale vyhrazuje aukční síň Sotheby’s, která dres vydraží. Podle jejích zástupců sice legendární fotbalista během zápasu vystřídal dva dresy, ale je mezi nimi jasný rozdíl a sám Maradona ve svých pamětech z roku 2016 vzpomíná na to, jak si vyměňuje po druhém poločase dres s Hodgem.

Podle matky Dalmy Maradona a fotbalistovy první manželky Claudie Villafane, která potvrzuje verzi své dcery, tak vždycky půjde o jejich slovo proti slovu aukční síně. Tak či tak, aukce poběží od 20. dubna do 4. května a jelikož je online, může přihazovat každý.