Nákup oblečení a doplňků od věhlasných fashion domů byl odjakživa koncipován jako zážitek. Návštěva v butiku, odkud jste si odnesli předmět za desítky tisíc korun, měla být potěšením pro všechny smysly.
Luxusní značky samozřejmě nabízely online prodej svého zboží i před karanténou, ale dosud to nebylo absolutní prioritou. Epidemie koronaviru přinesla řadu proměn módního průmyslu, který slibuje, že se stane udržitelnějším.
Giganty LVMH a Kering, které si mezi sebou v zásadě dělí větší část trhu s luxusním oblečením, doplňky a šperky, momentálně pracují na výrazné podpoře prodeje svého zboží přes internet.
Není to tak jednoduché
Ačkoli by se mohlo zdát, že na online prodeji konglomeráty LVMH a Kering jen vydělají, čísla hovoří o opaku. Prodej přes internet znamená vyřešit nejen poštovné, balné a pojištění těchto drahých balíčků, ale také vysoký počet vratek. Vyprávět by o tom mohl třeba online concept store Farfetch, který je od svého založení v roce 2007 zatím v červených číslech a v plusu by podle propočtů měl být až příští rok.
Online prodej je ale i pro ty nejtradičnější firmy naprosto nevyhnutelný, protože i další výzkumy hovoří o tom, že 30 procent všech nákupů luxusního zboží bude do roku 2025 tvořeno výhradně přes internet.
Také poradenská společenost McKinsey ve své zprávě o luxusní módě během pandemie upozorňuje na to, že digitalizaci musí tento segment postavit do středu svého zájmu.
„Napište mi na WhatsApp…“
Když mluvíme o osobním prožitku z nakupování luxusního zboží, tak i ten se částečně překlopil do online prostředí. Zákazníci měli psát manažerům butiků na WhatsApp, kde se dotazovali na novinky a žádali další informace k oblečení a doplňkům, které si vybrali.
V blízké budoucnosti chtějí jak LVMH, tak Kering udělat také videoprohlídky kolekcí pro své stálé klienty a výrazně zapracovat na dovážce zboží, která by měla být maximálně personalizovaná.
Šance díky Číně
V minulosti cestovali čínští zákazníci do Evropy, aby zde nakoupili ve věhlasných buticích, nyní je potřeba, aby luxusní značky začaly spolupracovat s čínskými online platformami.
Ale ačkoli značky Louis Vuitton i Gucci začaly se svými online aktivitami v Číně před pouhými třemi roky, nyní jsou ohledně dalšího rozšíření, tedy v otázce prodeje zboží přes lokální partnery, zdráhavé.
Pokrok ale zastavit nemůžeme, proto se dá očekávat, že v budoucnu se módním gigantům vyplatí to, co malé niche značky praktikují už léta. Zavřít některé butiky a ušetřený kapitál investovat do rozšíření online zážitku z nakupování.