skip to main content
Forbes Woman

Merkelová je pryč, na trůnu je MacKenzie Scott. Proč je nejvlivnější ženou světa?

Před třemi lety byla MacKenzie Scott autorkou, manželkou a matkou čtyř dětí, mezi jejíž výrazné úspěchy se řadil zejména fakt, že založila skupinu proti šikaně a v devadesátých letech pomohla manželovi založit firmu Amazon. Jinak se ale tato ženila stranila médií i veřejnosti.

Pak se ale rozvedla s Jeffem Bezosem, získala čtvrtinu jeho podílu v Amazonu a skoro okamžitě začala vymýšlet, jak peníze rozdat. „Mám až příliš velké množství peněz, které mohu sdílet,“ napsala v květnu 2019, když se přidala ke kampani Giving Pledge, která vybízí extrémně bohaté lidi, aby darovali velkou část svého jmění na filantropii. Scott tehdy slíbila rozdat alespoň půlku svého majetku na charitativní účely. „Budu v tom pokračovat, dokud můj sejf nebude prázdný.“

Nejenže Scott začala s tím, co slíbila, ale dělá to v rekordním tempu a s úplnou kontrolou nad tím, kam její peníze putují. Během dvou let Scott, jejíž jmění se odhaduje na 57 miliard dolarů, rozdala 8,6 miliardy dolarů 780 organizacím, které se zabývají mimo jiné rovností žen, rasovou spravedlností nebo třeba veřejným zdravotnictvím.

Vše zvládla bez kanceláře nebo poštovní adresy. A nejspíš i bez zaměstnanců. Místo toho pracuje se svým manželem Danem, výzkumníky a poradci z neziskové konzultační firmy Bridgespan. Nikomu se nezodpovídá, nemá správní radu, nebo o ní alespoň nevíme, a jelikož neposílá dary přes charitativní nadaci, nemusí se trápit s administrativou.

Pro porovnání nadace Gatesových, která má skoro 1800 zaměstnanců, v roce 2020 rozdala na grantech 5,8 miliardy dolarů. To je téměř na cent stejná částka, kterou ve stejném roce rozdala i Scott.

Je důležité říct, že Scott využívá filozofii darování „bez závazků“. Což znamená, že každá organizace může s penězi naložit, jak bude chtít. „Obdarovaný se tak cítí silnější. Dodáte mu pocit docenění a zároveň umožníte, aby byl dar využit co nejlepším způsobem,“ vysvětlovala Scott v červnu pro časopis Medium.

A projevená důvěra je oceněním sama o sobě. „Takovýto dar pro neziskovou organizaci je stejně hodnotný jako miliarda dolarů,“ říká Luz Urrutia, která pracuje jako ředitelka neziskové organizace Accion Opportunity Fund. Organizace poskytuje půjčky pro malé podnikatele v Kalifornii se zaměřením na ženy a černochy. Letos získala od Scott patnáct milionů dolarů.

Zda je s důvěrou darovaných patnáct milionů dolarů stejně hodnotný dar jako miliarda dolarů, je jistě diskutabilní. Není ovšem pochyb, že Scott mění model, jakým miliardáři rozdávají své jmění organizacím, které narušují status quo a podporují sociální spravedlnost. A nejen to, sama aktivně zpochybňuje systém, díky kterému se jí těchto prostředků dostalo. „Všichni se snažíme rozdávat své jmění, jež bylo vytvořeno systémem, který potřebuje změnit,“ uvedla v létě.

V časech, kdy miliardáři jako její bývalý manžel létají do vesmíru, proto Scott používá své bohatství nejen na podporu neziskovek, ale i na změnu způsobu, jakým se bohatství a moc v zemi akumulují. 

Reklama

„Je chyba vytvářet systém, kde je nutné spoléhat se v sociálním pokroku na velké dárce. Tím překrucujeme jejich role,“ napsala Scott v červnu na sociální sítě. „Nerovnoměrné jmění by nemělo být koncentrováno do rukou několika jedinců. A řešení by měli vymýšlet a do praxe uvádět jiní a povolanější lidé.“

Nejvlivnější mezi vlivnými

Mnoho z nejvlivnějších žen světa se stále musí někomu zodpovídat. V případě viceprezidentky Spojených států Kamaly Harris je to její šéf prezident Joe Biden. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagarde, zvolená představiteli Evropské unie, má řídící radu, která ovlivňuje její rozhodování.

I Melinda French Gates, která se sama stala miliardářkou po rozvodu se zakladatelem Microsoftu Billem Gatesem, vede jejich nadaci spolu s bývalým manželem. Gates navíc uvedla, že pokud spolu v následujících dvou letech nebudou vycházet, bude to ona, kdo z nadace odejde. Scott žádná taková omezení nemá.

Z těchto důvodů právě ji časopis Forbes letos poprvé jmenoval nejvlivnější ženou světa. Převzala místo po dlouholeté německé kancléřce Angele Merkel, která ve funkci začátkem prosince skončila.

Merkel držela první příčku patnáct z posledních sedmnácti let, kdy Forbes žebříček uveřejňuje. Těmi dvěma lety, kdy nebyla Merkel na vrcholu, byl rok 2004, kdy se na vrcholu objevila tehdejší americká ministryně zahraničních věcí Condoleeza Rice, a rok 2010, kdy připadla první příčka tehdejší první dámě Michelle Obama. 

„Doufám, že model darování, který nám ukázala MacKenzie, inspiruje filantropické odvětví a další dárce, aby se nebáli podpořit odvážné vize,“ říká Flaviána Rodriguez, která pomáhá komunitám rasových menšin v kalifornském Oaklandu.

„Nemáme mnoho času. Díváme se na epidemii, ekonomickou krizi, klimatickou krizi a pak moment rasového zúčtování,“ dodala.

Scott může rozdat ještě přibližně 57 miliard dolarů a má s nimi velké plány. Obecně je ale jejím cílem prosazení reálné změny a snaha dlouhodobě podpořit historicky podfinancované a přehlížené. Jak sama říká: „Štědrost vytváří další možnosti. Sdílení přináší víc.“