Zkuste během září zažít každý den něco nového. Něco, co jste nikdy předtím neudělali. Nemusí to být věci typu skoku padákem nebo plavání s delfíny.

Mohou to být malé věci, jako třeba že pojedete do práce jinou tramvají nebo že si dáte k obědu něco, co jste ještě nikdy neochutnali. Že si půjdete konečně zahrát squash nebo že uděláte svíčkovou, na kterou vám babička dala recept.

Fantazii se meze nekladou. Třeba objevíte svůj nový koníček nebo naopak přijdete na to, že něco pro vás prostě není. Jde v podstatě o to, narušit zajetý stereotyp.

Co s námi nové zážitky vlastně dělají, a proč byste se tedy měli výzvy zúčastnit?

Nové zážitky zlepšují paměť, tvrdí profesor Richard Morris z Edinburské univerzity. Proč tomu tak je? Díky narušení stereotypu si informace spojujeme s novými prožitky, a jsme si je tak schopni lépe zapamatovat.

Neznámé podněty a nové zkušenosti mají navíc podle této studie pozitivní dopady na kreativitu. Pokud mozek zásobujeme stále stejnými stimuly, nemůžeme od něj očekávat inovátorské myšlení.

Investice do zážitků a zkušeností je navíc podle Thomase Giloviche z Cornellovy univerzity jedna z hlavních cest ke spokojenosti. Zážitky spoluvytvářejí naši osobnost, formují identitu, a navíc podle něj přispívají k dobrému psychickému zdraví.

Tak co, jdete do toho?