Miliardář a majitel fotbalového klubu Inter Miami Jorge Mas vsadil na Lionela Messiho a rychle ze svého manšaftu udělal druhý miliardový klub v americké MLS. Ale čas běží. Co bude po Messim?

Jorge Mas se usadí na své místo, odkud se chystá sledovat extravagantní show. Miliardář a majitel klubu Inter Miami je právě na palubě lodi Icon of the Seas společnosti Royal Caribbean. Účastní se totiž jejího slavnostního křtu, při kterém má v plánu zároveň podepsat rekordní sponzorskou smlouvu s touto cestovní společností.

Z vyhlídky sleduje show talentů. Oceňovanou skotskou kapelu, vodní akrobaty, ale hlavně hvězdu večera – Lionela Messiho, který sklízí potlesk vestoje.

Kdysi dávno si Inter takové ovace nedokázal představit. Před deseti měsíci to byl klub na posledním místě v nejvyšší lize amerického profesionálního fotbalu MLS. S hodnotou šest set milionů dolarů se pohyboval jen těsně nad ligovým průměrem a u fanoušků neměl téměř žádný ohlas, přestože jeho spoluvlastníkem byl David Beckham.

Nyní jednašedesátiletý Jorge Mas říká, že „pokud nevíte, že Lionel Messi hraje v Interu Miami, žijete v jeskyni“.

Roční výdělek: padesát až šedesát milionů

Získat Messiho nebylo levné, i když jeho plat v Interu Miami je nižší než čtyři sta milionů dolarů ročně, které argentinská hvězda odmítla od klubu Saudi Pro League.

Foto Mary Beth Koeth pro Forbes

Podle Mase zaručuje Messimu smlouva s americkým klubem roční výdělek padesát až šedesát milionů dolarů. Navíc si může vydělat mnohem více díky individuálním dohodám o sdílení příjmů se společnostmi Apple a Adidas. Messi má také možnost převzít vlastnictví klubu, aniž by musel kupovat akcie.

Floridský klub však již prokázal, že finanční riziko, které výplata fotbalové hvězdě pro manšaft znamená, se více než vyplatí. V roce 2023 se Interu Miami podařilo – s Messim, který nastoupil v polovině sezony – více než zdvojnásobit příjmy na 118 milionů dolarů.

Letos klub dokonce očekává, že jeho tržby přesáhnou dvě stě milionů dolarů – zejména díky prodeji vstupenek, o které se zvýšil zájem právě po Messiho příchodu, lukrativním reklamním partnerstvím a bezprecedentnímu celosvětovému předsezonnímu turné.

Miliardový klub a majitel

Messiho příchodem se loni zdvojnásobil počet předplatitelů sezonního předplatného na MLS u streamovací služby Apple TV a týmy, které hostily Inter Miami, zaznamenaly obrovský nárůst příjmů z prodeje vstupenek.

Podle odhadů časopisu Forbes je nyní Inter Miami druhým nejhodnotnějším klubem v MLS. Jeho hodnota dosáhla něco málo přes miliardu dolarů a Masův zhruba osmdesátiprocentní podíl zvýšil jeho jmění na 1,8 miliardy dolarů.

Dramatický vzestup klubu je výsledkem Masovy neochvějné a kdysi iracionální víry, že osminásobného držitele Zlatého míče nakonec získá. Messiho příchod otevřel týmu spoustu příležitostí, ale Mas nyní čelí bezprostřední výzvě: šestatřicetiletý Messi nemůže hrát věčně a jeho nevyhnutelný odchod by mohl zvrátit pokrok klubu.

„Uvědomuji si, že máme před sebou příležitost,“ říká Mas. „[Musíme] si udržet fanoušky, ať už s Messim, nebo bez něj.“

Syn uprchlíků

Při zpětném pohledu je Mas nepravděpodobným strůjcem pravděpodobně nejvýznamnějšího obchodu v historii fotbalu na americké půdě. Přitom tento sport ani nebyl jeho první láskou. Mas, rodák z Miami a syn kubánských uprchlíků, byl od mládí baseballovým fanatikem.

Baseball chtěl hrát na vysoké škole, ale zranění kolena mu sen překazilo. Místo toho vystudoval obchod na univerzitě v Miami a později se v rodinné stavební firmě připojil ke svému otci – Jorgemu Mas Canosovi, legendárnímu vůdci kubánské exilové komunity.

Nejhodnotnější kluby MLS v roce 2024

1. Los Angeles FC
Hodnota: 1,2 miliardy dolarů

Vlastník: Bennett Rosenthal, Brandon Beck, Larry Berg, Peter Guber

2. Inter Miami FC

Hodnota: 1,03 miliardy dolarů

Vlastník: Jorge Mas, Jose Mas, David Beckham

3. LA Galaxy

Hodnota: 950 milionů dolarů

Vlastník: Philip Anschutz

4. Atlanta United FC

Hodnota: 900 milionů dolarů

Vlastník: Arthur Blank

5. New York City FC

Hodnota: 850 milionů dolarů

Vlastník: City Football Group (šejk Mansour)

Mladší Mas firmu rozvíjel, přinesl do ní počítače a automatizoval fakturační systémy. Když v roce 1992 zpustošil jižní Floridu hurikán Andrew, využil příležitosti k obnově státní infrastruktury. To položilo základ pro „obrácenou fúzi“, která v roce 1994 vytvořila společnost MasTec. Dnes má tato firma, obchodovaná na newyorské burze, roční tržby ve výši dvanácti miliard dolarů.

Stejně jako mnoho ultrabohatých sportovních fanoušků snil i Mas o tom, že jednou bude vlastnit klub. „Svatým grálem by bylo být majitelem klubu NFL Miami Dolphins, ale život mě zavedl tam, kam měl,“ říká.

Jeho chvíle přišla v roce 2018 po neúspěšném pokusu o koupi baseballového klubu MLB Miami Marlins. Masovi neohlášeně zavolal komisař MLS Don Garber.

Hledal místního partnera, který by s Beckhamem přivedl na jižní Floridu nový klub. Mas o nabídce dlouho uvažoval. Věděl, že to bude riskantní investice, protože většina klubů v MLS prodělává peníze. Po setkání s bývalým anglickým kapitánem a diskusi o společné vizi však souhlasil, že se k nové vlastnické skupině připojí.

„Věděl jsem, že má Beckham obrovskou vášeň pro náš sport a má velkolepou vizi toho, čím by MLS v Miami mohla být,“ říká Garber. „Takže to byla láska na první pohled,“ dodává.

Už před debutem Interu Miami v roce 2020 se Mas snažil do klubu přilákat nejlepší hráče světa. V září 2019 se začal scházet s Messiho agentem a otcem Jorgem Messim. Masova honba za fotbalovou hvězdou vedla přes argentinské Rosario, katarské Dauhá, Barcelonu a Paříž, protože se šířily zvěsti, že Argentinec buď zůstane v Evropě, nebo odejde do Saúdské Arábie.

Masova vytrvalost byla však nakonec odměněna loni v červnu, kdy Messi oznámil svou další destinaci. Netřeba dodávat, že šlo o rozhodnutí, které na jižní Floridě vyvolalo vlnu nadšení.

Budoucnost bez Messiho?

„Stále více lidí cítí pouto k našemu městu nebo chce tento vztah prohloubit,“ říká Craig Robins, významný miamský developer. „Miami se stalo fotbalovým městem.“ V říjnu se na zápas týmu Miami s Chicago Fire na Soldier Field přišlo podívat dokonce 62 124 fanoušků.

Messiho limity se však právě v tomto zápase začaly projevovat. Superhvězda večera byla několik minut před výkopem stažena ze hřiště kvůli zranění. Messi také vynechal vyprodanou hongkongskou část klubového předsezonního turnaje v únoru, což vyvolalo ostrou kritiku zklamaných fanoušků.

Nabitý kalendář soutěží až do roku 2024 jen zvyšuje naléhavost toho, aby Mas plánoval budoucnost klubu po Messim.

Kdy Messi pověsí kopačky na hřebík, zatím není jasné. Smlouvu má na roky 2024 a 2025 s opcí na rok 2026. Mas je „vysoce přesvědčen“, že argentinský internacionál zůstane v klubu ještě jeden rok, přestože mu táhne na čtyřicet. V každém případě by to v krátkodobém horizontu nemělo mít vliv na příjmy Interu Miami z partnerství.

Peníze nehrají roli

Mas totiž chytře naplánoval vypršení mnoha klubových smluv na dobu kolem Messiho příchodu, takže bude moci podepsat lukrativnější smlouvy, které podle něj vydrží i po skončení působení hvězdy. V posledních měsících uzavřel Inter Miami kromě smlouvy s Royal Caribbean také víceleté smlouvy s JPMorgan Chase a Duracellem.

Stejně jako tomu bylo v případě Pelého, který se v roce 1975 připojil k týmu New York Cosmos a přilákal do New Yorku další mezinárodní fotbalové hvězdy, sází Mas budoucnost Interu na schopnost přilákat další špičkové hráče.

„Peníze nehrají roli,“ říká. Miami má navíc své výhody – teplé počasí, kulturní přitažlivost, nulovou státní daň z příjmu a blízkost domova pro hráče z Latinské Ameriky.

Mas proto očekává, že do roku 2027 bude mít MLS „dvanáct až dvacet ze sta nejlepších fotbalistů na světě“.

Má Apple rád fotbal?

O tomto roku ostatně nemluví jen tak náhodou, protože liga doufá, že bude těžit z mistrovství světa v roce 2026, které se bude konat v šestnácti městech v Severní Americe.

Vůbec nejdůležitějším faktorem by však mohla být mediální dohoda se společností Apple. Pokud se liga dostane na nezveřejněný limit počtu předplatitelů, bude se technologický gigant s MLS dělit o své příjmy ještě navíc nad rámec garantovaných 2,5 miliardy dolarů na příštích deset let.

„Cítím odpovědnost pomoci především lize. Nebyla to jen záležitost Interu Miami. Budu se i nadále snažit dělat vše pro celkový prospěch, zdraví a růst ligy,“ uzavírá Mas.