Japonská automobilka Toyota dokončila po třech letech první etapu výstavby svého města budoucnosti. Lidé v něm budou vyvíjet a testovat nové technologie. Do města s názvem Woven City (Tkané město) se v Japonsku postupně nastěhují dva tisíce obyvatel. Budou mezi nimi vědci, spolupracovníci Toyoty a důchodci. Předseda představenstva Toyoty Akio Tojoda to uvedl na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.
Název města odkazuje na počátky Toyoty jako výrobce tkalcovských strojů. Největší světový výrobce automobilů oznámil plán na jeho výstavbu také na veletrhu spotřební elektroniky před pěti lety. Město za deset miliard dolarů, v přepočtu přes 240 miliard korun, vzniká na místě bývalé továrny na úpatí hory Fudži.
Firma tam chce v každodenním životě zkoušet technologie budoucnosti, jako jsou roboti pro seniory nebo malé drony s lucernami, které mohou lidi doprovázet například při běhání. K přepravě mají sloužit autonomní raketoplány Toyoty.
„Woven City je víc než jen místo k bydlení, práci a zábavě,“ řekl Tojoda. „Woven City je místo, kde mohou lidé vymýšlet a vyvíjet nejrůznější nové výrobky a nápady. Je to živá laboratoř, jejímiž obyvateli jsou ochotní účastníci, kteří dávají vynálezcům možnost svobodně testovat své nápady v bezpečném prostředí reálného života,“ dodal.
Tojoda také zdůraznil, že společnost se zajímá i o raketovou technologii. „Protože budoucnost mobility by se neměla omezovat jen na Zemi – nebo na jednu automobilku,“ řekl.
Věta byla podle agentury DPA zjevnou narážkou na technologického miliardáře Elona Muska, který mimo jiné řídí lídra na trhu elektromobilů Teslu a leteckou společnost SpaceX. Toyota proto podle předsedy představenstva jako první krok investovala do japonské raketové společnosti Interstellar Technologies.