Říká se, že nejlepší čas investovat byl před dvaceti lety a ten druhý nejlepší je dnes. V případě mateřské společnosti Facebooku je to však trochu jinak – ten nejlepší čas byl letos v lednu.

Technologický titul, kterému analytici ještě před půl rokem předpovídali krušné časy, jen od začátku roku zdvojnásobil svoji hodnotu a spolu s herní Nvidií se stal jednou ze dvou nejvýkonnějších firem v indexu S&P 500. Vyplatí se ale do něj investovat ještě dnes?

Nutno podotknout, že jsou akcie Mety stále zhruba na dvou třetinách své rekordní hodnoty v roce 2021. Po loňsku, který byl pro společnost jedním z nejhorších let od začátku jejího obchodování, je ale růstová rally milým překvapením.

„V budoucnu budeme na rok 2023 nejspíš vzpomínat jako na zásadní otočku v sentimentu investorů do firmy Meta,“ komentuje výsledky Ross Sandler, analytik Barclays Plc.

Na rozdíl od pandemické sklizně většiny technologických firem však za aktuálním rozpoložením stojí podle analytiků bravurně zvládnutý management Mety. Úspory Marka Zuckerberga, které se nevyhnuly ani desítkám tisíc zrušených pracovních míst, investoři ocenili pozitivním sentimentem.

„Po výsledcích firmy za červenec až září 2022 management Mety pod taktovkou Marka Zuckerberga velmi rychle pochopil vzkaz trhu. Tlak na úspory, vyšší efektivita, zabránění dalšího poklesu marží. To vše se Zuckerbergovi, respektive celému managementu, povedlo, a za to zaslouží palec nahoru,“ myslí si Michal Semotan, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Samotnému Zuckerbergovi se přitom kroky vyplácejí víc než komukoli jinému – podle výroční zprávy společnosti Meta za rok 2022 totiž jako největší akcionář Mety vlastní téměř čtrnáct procent obchodovatelných akcií společnosti.

Jen po zveřejnění kvartálních výsledků, které vzestupný trend na burze ještě podpořily, narostl jeho majetek přibližně o deset miliard dolarů. Aktuálně tak s čistým jměním v hodnotě 90,1 miliardy dolarů zastává v žebříčku nejbohatších lidí planety dvanáctou příčku, ještě začátkem roku byl přitom šestnáctý.

Otázkou však zůstává, zda bude růst akcií pokračovat. „Člověk by si při sledování letošní křivky řekl, že si akcie Mety jistě říkají o korekci. A v zásadě by to tak z mého pohledu být mohlo, ten růst je až neuvěřitelný,“ říká Michal Semotan.

Paradoxně však razantní pokles mateřské společnosti Facebooku nečeká. Titul podle něj ohrozí spíš obecný sentiment v ekonomice. „Rizika vnímám spíše v celkové korekci trhu, pokud přijde. Že by nějaké faktory ohrožovaly pouze Metu, to si nemyslím,“ říká.

„Sami jsme na portfoliu prodali přibližně šedesát procent pozice, zbytek držíme pro případ, že by došlo k poklesu úrokových sazeb ze strany FED,“ přiznává manažer. Zmiňované snížení sazeb přitom očekává na přelomu roku 2023 a 2024. Právě díky nižším úrokovým sazbám a vyššímu ocenění je podle něj pravděpodobné, že by se trh celkově mohl posunout nahoru.

„Občas je ale trh až iracionální. A platí to i v případě Mety, když loni v lednu stály akcie nad 300 dolarů, v listopadu pak devadesát dolarů, nyní téměř 250 dolarů,“ směje se ekonom. „Ale to k trhu prostě patří,“ uzavírá.