Americké společnosti Meta Platforms hrozí v Evropské unii rekordní pokuta kvůli ochraně soukromí v souvislosti s přesunem dat uživatelů její sociální sítě Facebook z Evropské unie na servery v USA, protože neuposlechla varování nejvyššího soudu EU.

Zprávu přinesla agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Podle těch by pokuta mohla být vyšší než dosavadní rekordní pokuta 746 milionů eur, v přepočtu 16,3 miliardy korun, která padla pro firmu Amazon.com.

Firma Meta odmítla zprávu komentovat. Irská komise pro ochranu dat DPC a Evropská komise na žádost agentury Reuters o komentář nereagovaly.

Regulátoři EU v čele s irskou komisařskou pro ochranu údajů Helen Dixonovou chtějí zakázat právní nástroj, podle kterého Facebook přesouvá údaje o evropských uživatelích. Domnívají se totiž, že by k informacím mohly mít přístup americké zpravodajské služby. V dubnu úřady uvedly, že DPC má měsíc na vydání nařízení k zablokování datových toků Facebooku přes Atlantik.

Nejvyšší unijní soud v roce 2020 rozhodl, že dohoda mezi EU a USA o přenosu dat byla neplatná s odvoláním na obavy týkající se sledování.

Meta loni varovala, že rozhodnutí zakázat mechanismus, který používá k přenosu dat z Evropy do Spojených států, by jí mohlo donutit pozastavit služby Facebooku v Evropě.