Microsoft v neděli oznámil, že hodlá vzít pod křídlo čínskou aplikaci TikTok ve Spojených státech. Oznámení následuje neméně zásadní informaci od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pátek na palubě letounu Air Force One reportérům natvrdo řekl, že jeho administrativa TikTok v Americe zakáže, pokud možno exekutivním příkazem.

To zaselo do řad uživatelů aplikace celkem oprávněnou paniku – nejde jen o všechny ty fanoušky a lajky masírující ego, ale i o fakt, že nejlépe placení tiktokeři světa vydělávají na apce peníze. Například patnáctiletá tiktokerka Charli D’Amelio s 51 miliony odběratelů má podle dat webu Party Casino za jediný příspěvek na sociální síti pro mládež 48 tisíc dolarů, osmnáctiletá Loren Gray s více než 42 miliony odběratelů 42 tisíc dolarů a třicetiletý metuzalém aplikace Zach King s 41 miliony fandů odpovídajících 41 tisíc dolarů.

TikTok je v hledáčku amerických úřadů už nějakou dobu; v lednu 2019 jej americký think-tank Peterson Institute for International Economics označil za problém „huaweiských rozměrů“ a Pentagon jej vyšetřuje jako bezpečnostní riziko; hlavním podezřením je, že aplikace sbírá data svých uživatelů (patrně včetně údajů o lokaci, fotek a biometrických údajů) a může je odesílat své mateřské společnosti, která má v domovské Číně zákonnou povinnost tato data poskytovat totalitní čínské vládě.

K odhalením podrazů aplikace na uživatele patří i aktuální zjištění z konce června, kdy vyšlo s nasazením operačního systému iOS 14 do iPhonů najevo, že TikTok kopíruje v telefonech všechno, co člověk naťuká do clipboardu, a tato data pak uchovává pro možné pozdější odeslání neznámo kam. Což u aplikace, která má centrálu v Pekingu, uvědomělému uživateli na klidu nepřidá.

Trumpa rozohnili uživatelé TikToku, kteří cíleně vytrollili registrace na jeho mítink v Tulse. | Foto AP

Microsoft se chytil nastalé obchodní příležitosti s vervou a oznámil, že jednání s vlastníkem TikToku, čínskou technologickou společností ByteDance (za rok 2019 vykazující tržby 20 miliard dolarů a ke květnu 2020 oceňovanou na hodnotu přes 100 miliard), hodlá mít vyřízená nejpozději k 15. září 2020. CEO Microsoftu Satya Nadella přitom věc probral přímo s Donaldem Trumpem, takže má pro své usilování posvěcení z nejvyšších míst – v prohlášení se píše, že Microsoft se hodlá řídit prezidentovými obavami ohledně bezpečnosti aplikace, a podrobit proto TikTok celkové bezpečnostní prověrce tak, aby jeho získání „ekonomicky prospělo Spojeným státům“.

V získání TikToku Microsoftem by mělo jít o to, že Microsoft bude mít pod palcem provoz TikToku ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu, přičemž Microsoft bude na těchto trzích TikTok přímo vlastnit (s možností přizvat k tomu i menší americké investory). Ústředním tématem oznámení však zůstává, že veškerá data, která TikTok od svých uživatelů natahá, už nebudou putovat do Číny a zůstanou až do posledního pěkně na území Spojených států.

TikTok byl ještě v říjnu 2018 nejstahovanější aplikací v USA a jako jedna z nejstahovanějších aplikací dekády byl k dispozici na 150 trzích světa v 75 jazycích, díky čemuž globálně dosáhl dvou miliard stažení. Teď je ale tlačen do rohu nejen v Americe. Zásadní ránu utrpěl už na konci června, kdy jej kompletně zakázala Indie, a TikTok tak přišel o své nejpočetnější zámořské publikum: v Indii ho používalo 200 milionů lidí.

V té době už jeho reputace utržila i jiné zásadní šrámy, jako například ten, kdy bylo používání TikToku v prosinci 2019 zakázáno na veškerých technologiích americké armády a námořnictva. A tlak na TikTok nepolevuje. Aktuálně jej na všech svých komunikačních periferiích doporučili nepoužívat američtí demokraté a s republikánským sokem Trumpem se na věci shodla i kampaň demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, jejíž personál má jasné instrukce – TikTok na mobilech nechceme.

Microsoft slibuje, že s převzetím TikToku pro americký trh se postará i o to, aby byla vymazána veškerá jeho data amerických občanů kdekoli jinde než ve Spojených státech. Konkrétnější detaily zatím nejsou známy a sám Microsoft prozatím nezaručuje, že k transakci nakonec skutečně dojde. V neděli Wall Street Journal informoval, že jednání Microsoftu s ByteDance uvázla, ale Microsoft ještě tentýž den sdělil, že se s ByteDance bude bavit dál.