Předčasně uniklé informace nelhaly. Grandiózním překvapením, které Microsoft chystal tak dlouho, až mu o něm prosákly informace do globálního tisku, byla premiéra nových Windows 11.
Zbrusu nové jedenáctky působí na první pohled jako vymazlenější verze předcházejících Windows 10, jak z hlediska estetiky, tak z hlediska vnitřností a přilehlých softwarových orgánů.
Nejvíce šokující informací je přesun ikony Start doprostřed spodní lišty. Patrně nejkontroverznější rozhodnutí si koleduje o várku vypečených memů na Redditu, dokud si na to lidé nezvyknou a nezačne jim to připadat jako vlastně docela dobrý nápad. Nebo nezačne, protože takhle se do toho myší člověk nikdy netrefí.
(A proto jistě uvítá možnost přesunout přesunutý Start přesně tam, kam patří. Do rohu.)
Všechny možné panely a vyskakovací plochy ve Windows 11 vypadají elegantněji díky své nové poloprůsvitné formě. Na globálním streamu se o nich hovořilo především s ohledem na to, že skrz ně bude takhle lépe vidět na všechno, co už uživatel stačil pootevírat, a neztratí se tak mezi okny.
Čemuž se dá jen těžko věřit, ale zapadá to do filozofie poklidné kreativity, která celé představení produktu doprovázela. Dost možná je to indický vliv šéfa Microsoftu Satyi Nadelly – do představení Windows 11 dostal záplavu zmínek o „klidu“ a „relaxaci“, které by měl nový operační systém svým uživatelům vnést do duše. Člověk by až čekal, že dostává do ruky nějakou mašinu na pracovní meditaci.
Windows 11 by měly být obecně rychlejší. Updatování Windows má probíhat úsporněji, prostřednictvím malých souborů. Slibuje se zkrátka eliminace všech těch věcí, ze kterých lezli uživatelé Windows 10 po stropě.
Všechno, z čeho po stropě nelezli, by mělo být ve Windows 11 zase o něco lepší, ať jde o hraní počítačových her, nebo o novou podobu digitálního obchodu.
Nová „okna“ teď také umí plnohodnotně spustit aplikace pro operační systém Android, přichází s rovnou integrovanými Microsoft Teams a otravné dlaždice z Windows 8 zaslouženě odsouvá na propadliště dějin.
Dobře jim tak.