Bitcoin na cenovém grafu momentálně kráčí takzvaně „do strany“, to znamená, že se účastníci trhu nemohou dohodnout, jestli se vydat raději dolů, nebo nahoru. Na vině je nesporně více faktorů včetně posledního listopadového proslovu guvernéra americké centrální banky (Fed) Jerome Powella, který obecně trhům příliš důvěry nepřidal.

Jedním z důvodů, proč ale po nedávném propadu hodnoty nepokračovala nejznámější kryptoměna v dalším propadu, mohl být i masivní nákup, za kterým stála společnost MicroStrategy amerického byznysmena Michaela Saylora.   

Podle reportu pro Americkou komisi pro cenné papíry a burzy přidala MicroStrategy do svých rezerv někdy mezi 1. říjnem a 29. listopadem 7002 bitcoinů za celkem 414 milionů dolarů (asi 9,3 miliardy korun). Průměrná cena za jeden nakoupený bitcoin tak činila 59 187 dolarů.

Veřejně obchodovaná společnost se již předtím pyšnila titulem firmy s největším počtem bitcoinů ve svých účetních knihách. Celkem jich vlastní 121 044 a působí už spíše jako bitcoinový burzovně obchodovaný fond. V době psaní článku vlastnila MicroStrategy okolo 0,64 procenta všech bitcoinů, které jsou momentálně v oběhu.

MicroStrategy by měla mít ke dnešku ve svých účetních knihách bitcoiny za zhruba 3,57 miliardy dolarů v nákupních cenách. Tržní hodnota portfolia dělá přes sedm miliard dolarů a její průměrná nákupní cena za jeden bitcoin se pohybuje okolo 29 534 dolaru.

Nejedná se ale zdaleka o jedinou společnost, která má bitcoin ve svých rezervách – na druhém místě se nachází Tesla se 48 000 bitcoiny, následující pozici drží společnost Galaxy Digital Michaela Novogratze, která by měla držet 16 402 bitcoinů.

Dalších 8027 bitcoinů vlastní také společnost Square, založená odstupujícím šéfem a zakladatelem Twitteru Jackem Dorseym, a 4813 bitcoinů drží ještě Marathon Patent Group.

Pokud byste hledali pro všechny zmíněné firmy nějaký společný jmenovatel, je jím fakt, že se jejich bitcoinové portfolio stačilo zhodnotit minimálně na dvojnásobek jeho pořizovací hodnoty.