Středoamerický stát Salvador by vzhledem k souvisejícím rizikům neměl používat kryptoměnu bitcoin jako zákonné platidlo. V pondělí to uvedl Mezinárodní měnový fond. Salvador se na začátku září stal první zemí na světě, kde se nejznámější kryptoměna bitcoin stala oficiálním platidlem.

Tento krok vedl k rozsáhlým protestům z obav, že bitcoin v této chudé latinskoamerické zemi vyvolá nestabilitu a inflaci. Vedle bitcoinu se v Salvadoru dál platí také americkým dolarem.

Vláda rozhodnutí obhajuje a tvrdí, že sníží náklady na transakce mezi Salvadorci pracujícími v zahraničí a jejich rodinami. Vedle Mezinárodního měnového fondu před tímto krokem varovaly také Světová banka a Meziamerická rozvojová banka.

„Vzhledem k vysoké cenové kolísavosti bitcoinu přináší jeho použití jako zákonného platidla značná rizika v oblasti ochrany spotřebitelů, finanční integrity a finanční stability,“ uvedl MMF ve své nejnovější zprávě o Salvadoru. „Kvůli těmto rizikům by se bitcoin neměl používat jako zákonné platidlo,“ dodal.

Měnový fond rovněž předpověděl, že salvadorská ekonomika v letošním roce dosáhne zhruba desetiprocentního růstu. V příštím roce počítá se zpomalením růstu na 3,2 procenta.

O víkendu salvadorský prezident Nayib Bukele oznámil, že Salvador plánuje v příštím roce zahájit výstavbu města nazvaného Bitcoin City. Bude stát u pobřeží, na úpatí sopky Conchagua na jihovýchodě země. Projekt hodlá země zpočátku financovat bitcoinovými dluhopisy. Geotermální energii vulkánu chce využít při těžbě bitcoinů.