Cloudová divize internetového obchodu Amazon společnost Amazon Web Services (AWS) plánuje do roku 2040 investovat dalších 35 miliard dolarů (770 miliard korun) do rozšíření datových center ve Virginii.

Investici, která vytvoří tisíc nových pracovních pozic, ještě musí schválit místní vláda. Zákonodárci z obou politických stran jí však již vyjádřili podporu. Virginie nyní připravuje nový program pobídek pro obrovská datová centra a Amazon bude mít nárok na pobídku z tohoto programu. Získá také dotaci 140 milionů dolarů.

Amazon v roce 2018 oznámil, že bude sever Virginie domovem jeho druhé centrály, která by mohla časem mít více než 25 tisíc zaměstnanců. V období let 2011 až 2020 firma do tamních datových center investovala 35 miliard dolarů a vytvořila v nich 3500 pracovních míst na plný úvazek. V dubnu AWS uvedla, že má zatím v oblasti 5 tisíc pracovníků.

Datová centra se však stala politicky citlivým tématem. Zvláště v severní Virginii jsou tyto stavby stále častější a místní obyvatelé vyjadřují obavy z hluku a dopadu na životní prostředí. Uvnitř se totiž nacházejí počítačové servery a hardware, které jsou nezbytné pro využívání internetu. Vyžadují však výkonné ventilátory a rozsáhlé chladící kapacity, které mohou způsobovat hluk. Co víc, spotřebovávají obrovské množství elektřiny.

Severní Virginie je technologickým centrem od vzniku internetu. Nyní se zde nachází více datových center než na dalších pěti největších trzích ve Spojených státech.