skip to main content
Český byznys

Miliardář Hubáček koupil za stovky milionů korun teplárnu na biomasu

Strůjce investiční skupiny Creditas Pavel Hubáček ovládl EC Biowatt – jednu z největších tepláren na biomasu v Česku. Učinil tak skrze svou energetickou divizi UCED.

Hodnota transakce, kterou měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na stole od září loňského roku, nebyla zveřejněna. Podle informací Forbesu šlo o vyšší stovky milionů korun. Na straně prodávajícího stála investiční společnost Redwood Capital.

Skupina UCED už v areálu ČKD Kutná hora, kde se teplárna EC Biowatt fungující od roku 2011 nachází, provozuje vlastní distribuční soustavu, a díky akvizici tak bude schopna dramaticky navýšit objem ročně distribuované elektřiny.

Reklama

„Areál v Kutné Hoře chceme dále rozvíjet. V druhé polovině roku 2022 plánujeme spuštění elektrokotle. Uvažujeme také o začlenění kogeneračních jednotek, fotovoltaiky i bateriových systémů,“ nastiňuje plány Richard Holešinský, investiční ředitel skupiny UCED, která je jedním z největších distributorů elektřiny v Česku.

V rámci nového roku jde pro čtyřiadvacátého nejbohatšího Čecha o první dokončenou transakci. V prosinci Hubáček oznámil, že po pěti letech prodává síť Alzheimercenter finančníkům z Penty. Všech dvanáct zařízení by se tak mělo v průběhu roku začlenit do struktury Penta Hospitals.