Španělský miliardář Jaime Botín skončil ve vězení, protože se na palubě své jachty pokusil propašovat ze země slavný obraz od Pabla Picassa. Muž, který hlavně díky podílu v bankovní skupině Bankinter disponuje jměním v odhadované výši 1,7 miliardy dolarů, stráví za mřížemi rok a půl, a ještě zaplatí pokutu ve výši 52,4 milionu eur. To všechno za to, že ignoroval rozhodnutí soudu, které zakazovalo vyvézt ze země Picassův obraz Hlava mladé ženy.

Ke všemu mu ještě stát obraz zkonfiskoval, čímž jej připravil o dalších odhadem až 26 milionů eur.

O tom, že se obraz nesmí dostat za hranice Španělska, protože jde o jeden z „národních pokladů“, rozhodl tamní Nejvyšší soud před čtyřmi lety. Botín si jej ale vzal s sebou na palubu své 65 metrů dlouhé jachty Adix, s níž se před časem vydal od břehů Španělska směrem ke Korsice. Podle vyšetřovatelů tam na něj měl už čekat soukromý letoun, který měl obraz dopravit do Švýcarska, kde jej chtěl Botín nabídnout k prodeji.

Úřady však dostaly anonymní oznámení a nechaly Botínovu jachtu prohledat, sotva zakotvila v korsickém přístavu Calvi. Razie byla úspěšná, policie obraz zabavila a poslala jej do madridského muzea Reina Sofia, kde prozatím zůstane.

Botín se pokouší obraz ze země dostat už od roku 2012 a kauza stále ještě není uzavřená, protože Nejvyšší soud dosud nerozhodl o jeho odvolání. Na tom ostatně stavějí i jeho právníci, podle nichž se až do konečného verdiktu nedá mluvit o tom, že jejich klient obraz ze země „propašoval“, když přitom patří jemu. Na druhou stranu je fakt, že napoprvé Nejvyšší soud konstatoval, že obraz nelze vyvézt, protože jde o dílo „mimořádného významu, které Picasso vytvořil v katalánské vesnici Gosol v období, kdy teprve experimentoval s kubismem“.

Pablo Picasso – Hlava mladé ženy. Foto: Wikipedia

Botín plátno přechovával právě na palubě své superjachty a k vidění bylo jen tehdy, byl-li na palubě i on. Loni v listopadu při slyšení před soudem řekl, že kapitánovi lodi nařídil, aby jej přísně střežil. „Požádal jsem ho, aby jej držel v sejfu, když nebudu na palubě,“ uvedl Botín.

Podle svědectví jistého člena posádky, který na jachtě pracoval zkraje nového tisíciletí a nepřál si být jmenován, ale Botín na lodi pobýval jen minimálně, což znamená, že obraz byl většinu času v sejfu.

Nutno podotknout, že není neobvyklé, že se právě na palubách superjachet objevují cenná umělecká díla. Ostatně jedním z nich má být i vůbec nejdražší obraz na světě v soukromých rukou, kterým je Salvator Mundi od Leonarda da Vinciho.

Ten zakoupil v roce 2017 za 450 milionů dolarů saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán a od té doby nebyl veřejně vystavován, přestože se objevily reklamní spoty, podle nichž měl být k vidění v muzeu Louvre v Abú Zabí. Podle nejmenovaných zdrojů, citovaných odborným serverem Artnet, ale skončilo da Vinciho plátno na palubě bin Salmánovy 133 metrů dlouhé jachty Serene.

Převážení Picassova obrazu Hlava mladé ženy. Foto: Forbes.com

Faktem je, že Salvator Mundi není předmětem jakýchkoli restrikcí, které by zapovídaly, aby byl kamkoli vyvážen. Na druhou stranu to všechno potvrzuje obavy, podle nichž se dnes na palubách superjachet nejspíš nacházejí nejrůznější cenná díla a cestují nekontrolovaně ze země do země, z kontinentu na kontinent. Podle historičky a restaurátorky Pandory Mather-Lees se dokonce na leckteré lodi nacházejí „lepší sbírky, než kterými se mohou pyšnit některá národní muzea“.

Problém je, že je většinou nemožné zjistit, kdo které dílo vlastní. Aukce jsou anonymní. A tak zbývá jen se dohadovat, kolik z nich je dnes k vidění pouze na moři, v „plovoucích galeriích“.