Uhlí končí, elektřina zdražuje. A společnosti, které mají co do činění s energetickým sektorem, přesouvají své aktivity, aby zabránily ztrátám. Činí tak i majitel Carbounion Holding a 59. nejbohatší Čech podle žebříčku Forbesu Petr Paukner, který se společností E.ON založil firmu EGD Montáže.
Ta funguje od 1. července, Pauknerovi v ní patří 49 procent a E.onu 51 procent. Firma se zaměří na výstavbu nízko- a středněnapěťových linek. Spoléhá na to, že s rostoucím zapojením zelených zdrojů energie bude takovýchto linek potřeba čím dál víc.
Paukner přináší do společnosti hlavně lidské zdroje, techniky, řemeslníky a pracovníky montáží. „Už před několika lety jsem tušil, že jich bude nedostatek,“ konstatuje miliardář a dodává, že jeho společnost je proto na situaci dobře připravená. Mnoho zaměstnanců v tomto sektoru přitom pochází ze Slovenska.
Další aktivitou, která má Pauknerově holdingu zajistit plynulý přechod od uhlí, je obchod se štěpkou. Není to podle něj trvalé řešení, ale na přechodnou dobu by mohly teplárny spolu s uhlím spalovat i tuto surovinu.
Také Pauknerových firem se totiž dotýkají rekordní platby za elektrickou energii, rostoucí vinou vysokých cen emisních povolenek. Ty v posledním roce zdvojnásobily a pohybují se okolo pětapadesáti eur za tunu vypuštěného CO2.
Rostoucí cena neovlivňuje jen konečné spotřebitele, ale i obchodníky s elektřinou – podle Pauknera velmi negativně. Při lockdownu loni na jaře byl najednou na trhu velký přebytek elektřiny a obchodníci ji byli nuceni prodávat za nízké ceny. Po létě, kdy nastalo drobné oživení, museli pečlivě zvažovat, kolik jí nakoupí na podzim.
Vše přitom s výhledem, že lockdownová situace se může opakovat. Kdo váhal nebo nakoupil málo, ocitl se v nepříjemné situaci. Spotřeba začala stoupat a s ní i cena elektřiny. Na výrazně rostoucí ceně emisních povolenek se kromě udržitelné politiky Evropské unie podepisují také spekulanti – finanční domy, které s povolenkami obchodují.
„Jejich cena může do budoucna o něco spadnout, ale nijak výrazně, možná na padesát eur,“ odhaduje Paukner a upozorňuje, že se kvůli tomu cena energie pro konečné spotřebitele zvýší zhruba o dvacet až třicet procent.
Jak přesně situace ovlivní výsledky jeho holdingu, zatím nechce komentovat. „Já rád sčítám zajíce až po honu,“ reaguje a dodává, že sází zejména na stavbu rozvoden sítí, ve kterých vidí velkou budoucnost.
„Mikroenergetika se stane trendem. Město nebude mít například jednu teplárnu, ale hned několik. A k tomu potřebujete zdokonalenou a rozsáhlou přenosovou síť,“ vysvětluje miliardář, proč zaměřuje svůj byznys právě do této oblasti.