Praha 5 má od tohoto týdne novou hokejovou halu. Její rekordně rychlou výstavbu financoval miliardář Slavomír Pavlíček.

Ledová plocha se zázemím pro mladé pražské sportovce a sportovkyně stála 44. nejbohatšího Čecha zhruba osmdesát milionů korun. V budoucnu by z ní rád vybudoval obří hokejový komplex.  

Mezi oběti energetické krize se loni zařadila i pražská Nikolajka s šedesátiletou tradicí. S koncem provozu v tehdy nejdéle fungujícím zimním stadionu v metropoli přišla o svůj domovský led celá Praha 5. Mladí hokejisté a hokejistky z klubu HC Smíchov 1913 či krasobruslaři a krasobruslařky z klubu Stadion Praha najednou neměli kde trénovat. 

„Nejjednodušším řešením by samozřejmě bylo se s majiteli Nikolajky domluvit a zkusit spolupracovat, buď na rekonstrukci, nebo na prodeji, aby měla mládež kde trénovat a hrát utkání. Bohužel jsme ale nenašli společnou řeč,“ vysvětluje Slavomír Pavlíček, proč se rozhodl z vlastních zdrojů zafinancovat výstavbu nového stadionu.

Tento týden jej zkolaudoval a zdlouhavému dojíždění mladých sportovců za ledovými plochami v jiných částech hlavního města je konec. Rány puků o mantinel ve zbrusu nové SPM Aréně potvrzují, že sportoviště u Nových Butovic je v plném provozu. Na hokejový trénink v pátek podvečer se s námi přišel podívat i hlavní investor.

Spolumajitele videoherního kolosu Bohemia Interactive, který má sám s hokejem bohaté zkušenosti, stála hala oproti původně plánovaným čtyřiceti milionům dvojnásobek. Mimo jiné proto, že sportoviště vyrostlo na zelené louce za pouhý rok a půl, což je na pražské poměry pozoruhodný stavební výkon.

„Developeři říkali, že to za rok a půl nepostavíme. Ale některé věci jsme museli protlačit financemi, například založení stavby vyšlo nesrovnatelně dráž, než kdyby se dělalo pomaleji,“ konstatuje Pavlíček. 

Času nazbyt totiž nebylo. Krasobruslařský klub, který nebyl tolik vázán na zrušenou Nikolajku, krizi vyřešil roční smlouvou v jiném stadionu. Ale hokejovému klubu se dvěma stovkami převážně mladistvých hráčů reálně hrozilo, že bez domácí ledové plochy nebude schopen pokračovat v činnosti. Tato hrozba je už zažehnána.   

„Plocha je v provozu od úterý,“ upřesňuje miliardář, když nás novým sportovištěm provádí ještě před slavnostním otevřením. To proběhne v pondělí 27. listopadu za účasti prezidenta hokejového svazu Aloise Hadamczika nebo držitele Stanley Cupu Patrika Eliáše. Večer je pak na programu přátelské utkání, v němž nastoupí i sám Pavlíček.

Během pátku však ještě interiér haly prochází posledními kosmetickými úpravami. „Tady vedle ještě budou koberce na rozcvičování a tohle už tady vůbec nemělo být,“ říká Pavlíček a ukazuje na nedalekou vysokozdvižnou plošinu. 

Uprostřed ledové plochy, stejně jako venku na fasádě, svítí tři modré tečky a písmena SPM. Stejnojmennou investiční skupinu Pavlíček založil se svým dlouholetým byznysovým souputníkem Markem Španělem.

Vložili do ní své miliardy vydělané ve videoherním byznysu, které zhodnocují na trzích, v realitách a od loňska i formou private equity investic do českých firem. Ke konci minulého roku držel jejich fond SPM Finance aktiva za více než devět miliard korun.

Nová hokejová hala není investicí, ale čistě filantropickým počinem. Podle Pavlíčka si vydělá maximálně na provoz. „Uvidíme po první faktuře za elektřinu, dle propočtů tam čistě na provozu bez nákladů na financování a odpisů konstrukce vychází zhruba nula,“ nezapře podnikatel svůj účetní mozek. S úsměvem dodává, že u osmdesáti milionů s návratností nepočítá, ale byl by rád, pokud by už nemusel nic doplácet.

„Udělal jsem si radost. Odpoledne tady trénuje hokejový klub, dopoledne to mají školy. No a po nocích to máme my,“ dodává s nadsázkou miliardář, který rekreačně hraje hokej v týmu HC Red Dragon.

V minulosti Pavlíček o projektu mluvil jako o provizorním řešení, které bude základem pro mnohem větší hokejový komplex. Ten už by nestál desítky, ale stovky milionů korun. 

„Aby to bylo rozumné, tak by bylo potřeba mít takové ledové plochy dvě, plus další dvě menší, čistě tréninkové. A k tomu odpovídající zázemí. Nejdřív se potřebujeme trochu vzpamatovat z budování první plochy. Potrvá určitě minimálně dva tři roky, než se začne realizovat něco většího,“ tvrdí podnikatel. 

Bude záležet na mnoha faktorech. Například zda město pronajme pozemek podobně, jako tomu bylo u současné verze hokejové haly. Během její realizace měl Pavlíček i notnou míru štěstí. Novému vedení Prahy 5 po loňských komunálních volbách totiž záleželo na vybudování ledové plochy stejně jako jejich předchůdcům. A nejen to.

„Samozřejmě jsme splnili všechny náležitosti povolovacího procesu. Naštěstí nám do toho nehodil vidle žádný spolek,“ zdůvodňuje Pavlíček rekordní rychlost, jakou plechová hala se zázemím z montovaných buněk vyrostla. 

„Má zhruba tři tisíce metrů čtverečních, když neberu parkoviště,” dodává investiční manažer Marek Dongres, který na výstavbu dohlížel. Bývalý kapitán týmu mužů HC Smíchov 1913 dnes zodpovídá v SPM za asset management a řízení hotovosti. „On to celý stavěl, já to jenom platil,“ usmívá se Slavomír Pavlíček.