Vybudoval jednoho z největších tuzemských developerů, díky němuž se řadí mezi nejbohatší Čechy. Kromě toho ale majitel Ekospolu Evžen Korec provozuje táborskou zoo nebo se věnuje vědeckým výzkumům. A taky píše psí bestsellery, které nyní posílá do světa.

Letitý chovatel čtyřnohých chlupáčů a vystudovaný biolog v uplynulých letech obohatil pulty českých knihkupců o dvě odborné publikace. S knihami Jak prodloužit život vašeho psa a Chov psů – Příručka zodpovědného chovatele české čtenáře zaujal, a tak se rozhodl nabídnout je rovněž zahraničním pejskařům.

Na sklonku roku uzavřel spolupráci s renomovaným mezinárodním vydavatelstvím Europe Books, které jeho druhou zmiňovanou publikaci vydá v angličtině pod názvem Dog Breeding – A Handbook for a Responsible Breeder. Určena bude primárně pro Velkou Británii, USA a Kanadu.

„Trvalo to dlouho, ale jsem rád, že se to podařilo. Dostat knihu pod Europe Books je opravdu náročné, zájem autorů je obrovský,“ pochvaluje si Evžen Korec.

Angličtinou přitom přeshraniční ambice nekončí. Zmíněná literatura byla vydána rovněž v německé verzi pro německý, rakouský a švýcarský trh i ve španělské variantě, určené vedle pyrenejské země také státům latinské Ameriky. Dočkat by se měla dále italské či portugalské mutace. Kniha Jak prodloužit život vašeho psa byla pro změnu přeložena do ruštiny.

Evžen Korec, Cane Corso, pes, chovatel, kniha

Z každého prodaného anglojazyčného výtisku, jehož cena se pohybuje mezi deseti až dvaceti eury (přibližně 250 až 500 korun), by Ekospolu mělo připadnout kolem deseti procent. Spíše než finanční výdělek ovšem Korcova motivace spočívá v něčem jiném.

Podobně jako v Česku, kde se mu to z velké části podařilo, by Evžen Korec svými knihami rád ovlivnil chovatelství. Ačkoli uznává, že ve světě to bude značně těžší než u nás, kdy obdobná literatura (Chov psů od Zdeňka Procházky) byla napsána naposledy na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

„Spoustě i zkušených chovatelů chybí podrobné a ucelené informace potřebné k chovu, tak proč jim je nedat,“ říká pětašedesátiletý muž, který se ženou Janou provozuje chovatelskou stanici psů Cane Corso, s nimiž na mezinárodních soutěžích sbírají jedno ocenění za druhým.

Knihy Jak prodloužit život vašeho psa, která vyšla v roce 2019, se v Česku prodalo přes deset tisíc kusů, což je hranice určující bestsellery. O rok novější publikace Chov psů – Příručka zodpovědného chovatele této mety prozatím nedosáhla, pozvolna se k ní ale blíží.

„Europa Books anglickou knihu vydává v nákladu jednotek tisíců, ale předpoklad je, že se prodeje vyšplhají na desítky tisíc,“ věří podnikatel, jehož jmění Forbes odhaduje na zhruba čtyři a půl miliardy korun.

Do budoucna navíc Evžen Korec nevylučuje, že by se vrhl do psaní dalších knih. Nápady jsou, času už méně. „Nejdříve tak za dva tři roky,“ odhaduje.

Prioritu momentálně mají developerské projekty a odborné publikace z vědecké činnosti, neboť Korec s týmem spolupracovníků nedávno dokončil výzkum genů dlouhověkosti u psů a zubrů. Přednostně se chce zaměřit i na úpravy v táborské zoo, kde má v plánu například rozšířit výběhy nebo vybudovat papouščí dům.

Psaní knih a předávání zkušeností je Korcovou vášní léta. Už dříve, než vytvořil úspěšné příručky pro psí chovatele, vydal několik publikací plných investičních rad týkajících se nemovitostí.

Ekospol, který spoluvlastní se svou ženou, patří mezi největší tuzemské developery. Obzvláště silný je v Praze a v nedalekých Roztokách, kde mu patří 1,8 milionu metrů čtverečních pozemků, z toho půl milionu k okamžité zástavbě.

Evžen Korec, Cane Corso, pes, chovatel

V minulém roce společnost s příznačným zelenožlutým logem prodala kolem stovky bytů v celkové hodnotě půl miliardy korun. Letos by ráda nabídla kupcům přibližně 1 500 bytových jednotek v dalších čtyřech pražských projektech.

Navzdory vysoké poptávce po nemovitostech se Evžen Korec drží své zásady: prodat hodně bytů za „malé“ peníze. Jak sám říká, chce zpřístupnit moderní bydlení každému, čemuž nicméně odporuje poslední měsíce nepolevující poptávka po nemovitostech a s tím související trvalý růst jejich cen.