„Chtěla všechno, co se dá za velké peníze pořídit. Až na to, že sama žádné takové peníze neměla,“ prohlásila soudkyně Diane Kiesel o jedné z nejznámějších podvodnic novodobé historie. Anna Sorokin, Němka ruského původu, se lstí vetřela mezi newyorskou smetánku a vyždímala z ní miliony korun.

Fascinující příběh teď převedl Netflix do devítidílné minisérie Neskutečná Anna, startující 11. února. Série popíše vzestup a pád nenápadné tmavovlásky s brýlemi, která dokázala přesvědčit bohaté o tom, že žije stejně nablýskaný život jako oni.

Anna vyrůstala v německém Kolíně a studovala v Londýně či Paříži, kde na stáži v módním časopise Purple poznala naplno třpytivý svět celebrit. Uhranul ji. Zatoužila být jednou z nich.

Začala vystupovat pod pseudonymem Anna Delvey a vymýšlet různé způsoby, jak mezi smetánku proniknout. Předstírala, že je miliardářská dědička s nabitým svěřenským fondem. Oklamala banku, která jí půjčila 100 tisíc dolarů, s nimiž pak začala budovat luxusní newyorský život.

Nakupovala u Gucci, Yves Saint Laurent nebo Céline. Začala přespávat v nejlepších hotelích. Rozdávala štědré spropitné a snažila se budit dojem, že drahé účty jen zapomíná zaplatit. Psala falešné šeky, vymýšlela si a slibovala, že zaplatí později.

Anna dokázala zapůsobit na lidi. V květnu 2017 vzala své přátele na dovolenou do Maroka, o níž prohlásila, že je kompletně zaplacena. Nakonec vše musela na místě uhradit její kamarádka Rachel: více než milion korun za pokoj, jídla, drinky či lázeňské procedury.

Jindy falešná miliardářka oznámila, že poletí do Omahy na setkání akcionářů Berkshire Hathaway a setká se s miliardářem Warrenem Buffettem. Objednala si soukromý let u společnosti Fly Blade, které poslala falešný doklad o bankovní transakci. Ta udělala výjimku a nečekala na transfer peněz – dělá to prý ve výjimečných případech mezinárodních převodů, které mohou zabrat více času.

Annin luxusní životní styl se odrážel na Instagramu a Twitteru, které jen posilovaly dojem, že do newyorské smetánky skutečně patří. Postupem času se ale nezaplacené účty nakupily – a dívka dvou identit začala zajímat policii.

S dopadením pomohla již zmíněná Rachel. V říjnu 2017 proradné kamarádce napsala, že bude v Los Angeles, kde se Delvey zrovna léčila z alkoholové závislosti. Dohodly se na setkání v restauraci, kam ale místo Rachel dorazila rovnou policie.

Byla odsouzena a skončila ve věznici na Rikerově ostrově. Tam jako jednu z návštěv uvítala slavnou herečku Julii Garner – právě ta ji ztvárnila v nové minisérii. Za práva zfilmovat její příběh mimochodem Netflix Anně kontroverzně zaplatil 320 tisíc dolarů, z nichž pak 200 tisíc použila na uhrazení pohledávek.

„Ve skutečnosti je opravdu milá,“ řekla osmadvacetiletá Garner časopisu Town and Country. „Byla nesmírně okouzlující. Působí něžně. Ale když něco chce, tak už její hlas tak něžně nezní,“ dodala.

V rámci jejích příprav na tuto roli prý bylo nejtěžší naučit se Sorokinin rusko-německý přízvuk. Jak se to povedlo, o tom se budete moci přesvědčit už dnes. A na svobodě se na sérii bude moci podívat dnes jedenatřicetiletá Delvey, kterou vloni v únoru za dobré chování propustili.