Současná doba sice cestování příliš nepřeje, ale už brzy bude vše zcela jinak. Minimálně v kosmu. Éra vesmírné turistiky organizované soukromými firmami klepe na dveře a předpoklad je takový, že první pasažéři se na oběžnou dráhu Země podívají již v příštím roce.

Pokud se podaří všechny rozjeté projekty dotáhnout do zdárného konce, budou moci odvážlivci toužící po výletu ke hvězdám vybírat z opravdu široké škály „cestovek“. V úvahu připadá například společnost Blue Origin nejbohatšího muže světa a majitele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose.

Ta v polovině října na své texaské základně úspěšně dokončila již třináctý test vlastní znovupoužitelné suborbitální rakety New Shepard. V rámci zkušebního letu, jehož hlavním cílem bylo otestovat jednotlivé systémy, se do vesmíru podívala i samotná kapsle, do které se vejde až šest členů posádky. Ta nicméně protentokrát zůstala na Zemi – místo lidí byly na palubě zmíněného plavidla pouze experimenty, přičemž řadu z nich dodali například inženýři z NASA.

Zmíněná kapsle je navržena tak, aby z ní měli turisté dokonalý výhled ven. A ten bude z výšky 100 kilometrů nad zemským povrchem, tedy jakési pomyslné hranice považované za samý počátek vesmíru, zcela jistě dechberoucí. Díky Bezosově „cestovce“ zde budou moci strávit celých 10 minut a okusit, jak vypadá stav beztíže. Poté se plavidlo vrátí zpět na Zemi.   

V případě nosné rakety, jejíž jméno odkazuje na historicky prvního amerického astronauta ve vesmíru Alana Sheparda, se jednalo již o rekordní sedmý start. Aby měli v Blue Origin jistotu, že nic neponechali náhodě, a mohli její pomocí vynést do kosmu první pasažéry, bude podle šéfa společnosti Boba Smithe zapotřebí vykonat přinejmenším ještě tři čtyři zkušební lety a utratit další stovky milionů dolarů.

Ty firma získá přímo od svého majitele: Bezos washingtonskou společnost financuje prodejem vlastních akcií Amazonu. Až donedávna jí takto podle webu CNBC posílal na účet zhruba jednu miliardu ročně, loni se však zbavil podílu v celkové hodnotě 2,8 miliardy, a letos dokonce prodal akcie za více než 7,2 miliardy dolarů, což jen dokládá, že to nejbohatší muž světa myslí s vesmírnou turistikou smrtelně vážně.

O mnoho pozadu ale nezůstává ani další známý miliardář a vizionář – sir Richard Branson. Ba naopak, ve skutečnosti má jeho Virgin Galactic nad Bezosovou firmou nepatrný náskok, neboť na rozdíl od ní již ohlásil, kdy zhruba bude připraven vyslat ke hvězdám své první turisty. Podle současných plánů by se tak mělo stát už zkraje příštího roku, přičemž tím, kdo se na palubě SpaceShipTwo vydá do kosmu – respektive na oběžnou dráhu Země – jako první, nemá být nikdo jiný než sám Branson.

Aby se tak mohlo stát, je podle vedoucích představitelů společnosti zapotřebí provést ještě dva pilotované zkušební lety. Ten úvodní by měl proběhnout během nadcházejících týdnů.

„Očekáváme, že náš první let do vesmíru ze základny Spaceport America v Novém Mexiku se uskuteční v průběhu letošního podzimu,“ uvedli zástupci Bransonovy společnosti na firemním blogu. „Jsme rádi, že můžeme potvrdit, že se stále držíme našeho aktuálního časového harmonogramu.“

Britský miliardář vsadil v otázce cenově „přijatelné“ vesmírné turistiky na zcela odlišný přístup než jeho konkurent Bezos. Virgin Galactic nevyužívá při letech na hranici kosmu žádné rakety s vertikálním startem, jak je běžné. Plavidlo je totiž od samého počátku připevněno ke křídlům proudového letounu Virgin MotherShip Eve se dvěma trupy, který jej vynese do předem dané výšky (obvykle kolem 13 kilometrů nad zemí), v níž se od svého nosiče odpoutá, a teprve až pak zažehne vlastní raketové motory.

Cena letenky na životní, 90 minut trvající zážitek má vyjít na 250 tisíc dolarů, tedy nějakých 5,8 milionu korun.

Odtud má následně vystoupat až nad již zmiňovanou Kámánovu hranici, značící konec zemské atmosféry a začátek kosmického prostoru, aby se posléze i s celou posádkou, kterou bude vedle dvou pilotů tvořit dalších šest platících lidí, vrátilo zpět na Zemi.

Cena letenky na životní, 90 minut trvající zážitek má vyjít na 250 tisíc dolarů, tedy nějakých 5,8 milionu korun. Doposud si ji zabookovalo již několik stovek lidí, mezi nimiž nechybí například ani slavný Leonardo DiCaprio nebo kanadský zpěvák Justin Bieber.

Třetím vesmírným kovbojem do party je pochopitelně Elon Musk a jeho SpaceX. V případě jihoafrickoamerického podnikatele sice během posledních týdnů k žádným převratným novinkám nedošlo, ovšem to rozhodně neznamená, že by zůstával jakkoli pozadu. Opak je pravdou – letos má za sebou velmi vydařený rok, ve kterém celému lidstvu dokázal, že jeho Crew Dragon je nejen vysoce spolehlivým vesmírným plavidlem, ale také velmi pohodlným.

Přesně tak jej totiž popsali astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley, kteří s ním na přelomu května a června doletěli až k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a po zhruba dvouměsíčním pobytu v kosmu se vrátili v jeho útrobách zpět na Zemi.

Druhý takový let je naplánován na listopad, přičemž po něm by mělo následovat ještě minimálně šest dalších, z nichž některé dopraví na ISS astronauty, zatímco jiné pouze zásoby. Zhruba za rok touto dobou by na palubu Crew Dragonu, který je do vesmíru vynášen raketou Falcon 9, měli nastoupit i první turisté. A to díky spolupráci Muskovy SpaceX se soukromou společností Space Adventures, jež takových dobrodruhů už v minulosti vyslala do kosmu zásluhou ruských Sojuzů hned několik.

Musk podle svých slov dopřeje vybraným movitým jedincům zážitek, který nikde jinde neokusí. Má totiž v plánu nechat je „vyvézt“ až na vzdálenost 800 až 1200 kilometrů od Země. Tak daleko v nekonečném vesmíru (pokud přirozeně odhlédneme od letů na Měsíc) se přitom naposled ocitli američtí astronauti v rámci programu Gemini, který NASA zrealizovala v polovině 60. let minulého století.

Jak dlouho tyto plánované turistické lety potrvají a kolik budou stát, SpaceX ani Space Adventures nezveřejnily. Má se však za to, že mezi prvními dobrodruhy bude i hollywoodská hvězda Tom Cruise, který se tam chystá natočit historicky první „mimozemský“ celovečerní film.