Ne, to není nový Forbes, ale jeho speciální vydání, ve kterém najdete jména všech 1810 dolarových miliardářů světa a spoustu zajímavého čtení o nich. Proč? Protože jsme přesvědčení, že svět jich potřebuje víc. Ne kvůli tomu, aby kumulovali bohatství, ale kvůli tomu, co k němu většinou – když vynecháme všechny zasloužené dědice a dědičky – vede. Tvrdá práce, silná vůle, touha měnit svět. Toho není nikdy dost, a tak byste ani tohle číslo neměli vynechat.

 

 

obalka_special_miliardari

Česká pětka – Jak se za poslední rok dařilo pěti Čechům, kteří do exkluzivního klubu nejbohatších lidí planety patří? Rekapitulace uplynulého roku Petra Kellnera, Andreje Babiše, Radovana Vítka, Karla Komárka a Pavla Tykače je tak trochu povinná jízda, my jsme ale zkusili i něco jiného. Prozkoumali jsme, co se skrývá ve skříňkách kanceláře Radovana Vítka, s Pavlem Tykačem jsme zašli na badminton, s Karlem Komárkem na kolo a s Andrejem Babišem zase do posilovny. Jak nám to šlo, posuďte už vy.

640px_miliardari


Největší africký hokynář – Od Christa Wiese si v Africe koupíte v podstatě všechno od nábytku po potraviny. Zaměřil se na nejchudší, osekal zbytečnosti a dal jim, co chtěli – nejnižší cenu. A druhý nejbohatší Jihoafričan by nyní rád svůj osvědčený byznys přenesl i do Evropy.


Kofeinový mesiáš – Do Starbucksu asi občas zajdete, co ale víte o muži, kterým za ním stojí? Na rozdíl od jiných miliardářů odmítl Howard Schultz kandidovat na prezidenta Spojených států a svou zemi chce změnit vlastním způsobem. A nepřekvapí, že podstatnou roli v jeho plánech hrají i kavárny coby místa, kde lidé diskutují na úrovni.

FO032116_156


Raubíř a bankéř – Pokud vám jméno John Grayken nic neříká, tak buďte v klidu. Tento soukromý investor se do našeho žebříčku vyšvihl teprve poprvé a má za sebou pověst tajnůstkáře a také nelítostného a sobeckého manažera. I tak mu ale peníze svěřují skoro všechny penzijní fondy světa.

FO032116_267


Donald. Ten z Dubaje – Svět na Arabském poloostrově je svůj a ten, ve kterém se pohybují tamní největší boháči, obzvlášť. Obchodní partner Donalda Trumpa Husajn Sajwani je toho důkazem. V touze přeměnit poušť na místo s luxusními byty neváhá kupujícím rozdávat zadarmo lamborghini a vždy ví, co má dělat. Jak si ale poradí, pokud budou ceny ropy dál klesat?

Hussain Sajwani, Damac Group


Nejbohatší lidé světa – Nezapomněli jsme ani na grafy, statistiky a mapy, ze kterých vyčtete, kdo je kde nejbohatší, na kterém kontinentu se koncentruje nejvíc peněz, zjistíte z nich, kteří miliardáři už nejsou mezi námi, kdo si za poslední rok nejvíc vydělal, a budete-li mít chuť, můžete se prokousat i jmenným seznamem všech. Opakujeme, je jich 1810.

Tak jako vždycky nás zajímá váš názor, pište nám, jak se vám miliardářský Forbes líbí, a užívejte si (snad už konečně) jaro! petr.simunek@forbes.cz

PS: A jestli si chcete před návštěvou trafiky zkrátit čas, tak si první stovku těch nejbohatších můžete prostudovat i na našem webu:

mld karta uvodni