Z pokusů nejbohatších lidí světa podívat se do kosmu se právě stal miliardářský vesmírný závod v tom pravém slova smyslu. Společnost Virgin Galactic totiž včera oznámila, že se pokusí vyslat svou první plně obsazenou misi do vesmíru již 11. července.

Tedy o celých devět dní dřív, než to má v plánu Jeff Bezos a jeho společnost Blue Origin. Jedním z pasažérů na palubě vesmírné lodi Virgin Galactic by měl být i zakladatel značky Richard Branson. 

Pokud půjde všechno podle plánu, Branson by se sice nestal prvním miliardářem ve vesmíru, ale byl by prvním, kterého vynesla jeho vlastní společnost. V reakci na oznámení tohoto odvážného plánu akcie Virgin Galactic stouply na 51 dolarů za akcii.

Mise Unity 22, jak plánovaný start ve Virgin Galactic označují, je součástí série testovacích letů, které společnost plánuje předtím, než otevře služby vesmírného turismu platícím zákazníkům. Jeden výlet do vesmíru by u Bransonovy společnosti neměl stát více než půl milionu dolarů. 

Mise má posloužit hned k několika testům. Zejména by ale měla ověřit zážitek, jaký prožije potenciální zákazník, včetně okamžiků, kdy se bude nacházet ve stavu beztíže. 

„Jedna věc je mít sen udělat vesmír přístupným pro všechny. Věc druhá je mít úžasný tým, který dokáže tento sen přeměnit v realitu,“ prohlásil Branson.

„Je mi ctí, že jako člen tohoto týmu specialistů mohu pomoci ověřit a vyzkoušet dobrodružství, jemuž se naši budoucí astronauti podrobí, a ujistit se, že jde o unikátní zážitek, který lidé od Virgin čekají,“ dodal.

Richard Branson si chce také osobně prohlédnout výhled na naši modrou planetu, který se vesmírným turistům z kosmického raketoplánu SpaceShipTwo naskytne.

V neposlední řadě má ale let také ověřit, zda je trénink, který společnost každému zákazníkovi před startem poskytne, dostatečný a zda ho připraví na všechny možné eventuality.

Bransona na krátkém vesmírném letu doprovodí Beth Moses, vrchní instruktorka astronautů Virgin, Colin Bennett, hlavní provozní technik společnosti, a Sirisha Bandla, viceprezidentka Virgin Galactic pro výzkumné operace. Poslední jmenovaná bude mít na palubě na starosti i vědecký experiment pro University of Florida.

Richard Branson založil Virgin Galactic v roce 2005. Na burzu společnost vstoupila v roce 2019. Pokud bude červencový let úspěšný, jsou v plánu ještě dva další testovací lety. První lety pro veřejnost by se měly uskutečnit v roce 2022.