Český obránce Filip Hronek právě podepsal svůj životní kontrakt. U Vancouver Canucks si za příštích osm let vydělá 58 milionů dolarů, přes 1,3 miliardy korun. Jak se taková suma vyjednává?

Zlaté oslavy na mistrovství světa v Praze se ho netýkaly, protože v průběhu MS ještě bojoval v play off NHL. Symbolické zlato se ale u šestadvacetiletého beka zablýskalo v úterý 18. června pozdě večer českého času. Smlouva, kterou v tu chvíli Vancouver oznámil, je novým rekordem mezi českými hokejovými beky.

Délka jednání odpovídala výsledné sumě. „Dá se říct, že první kontakt ohledně nové smlouvy proběhl už před loňskou sezonou, tedy zkraje léta 2023, a jednání probíhala v průběhu celé uplynulé sezony,“ popisuje pro Forbes Michal Sivek, majitel hokejové agentury EHS/Octagon, která Hronka zastupuje.

Jelikož všechno klaplo, Hronek najednou s průměrným platem 7,25 milionu dolarů ročně (dle stávajícího kurzu 168 milionů korun) míří mezi nejlépe placené sportovce země.

Jejich pořadí Forbes každé léto sestavuje na základě příjmů za uplynulou sezonu – už letos bude Hronek s 5,5 miliony dolarů vysoko. Za dvanáct měsíců ale vyskočí nejspíš až do Top 3. Podle webu CapFriendly.com, který podrobně rozepisuje smlouvy v NHL, totiž v úvodním ročníku svého obřího kontraktu má Hronek brát 9,5 milionu dolarů.

To bude nejvíc za celé osmileté období. Rozdíly mezi jednotlivými sezonami vznikají proto, že kluby v zámoří mají pevně daný takzvaný platový strop, který na příští sezonu činí 88 milionů dolarů, a proto rozvíjejí složité kombinace, aby každý rok dodržely maximální možné výdaje na platy.

U podobně velkých sum jako u Hronka pak bývá zvykem, že se plat hráče postupně snižuje, což dává týmům vyšší flexibilitu směrem do vzdálenější budoucnosti.

V sezoně 2024–25 na tom budou mezi českými hokejisty lépe jen David Pastrňák (Boston Bruins) s rovnými 13 miliony dolarů a jiný oceňovaný útočník Tomáš Hertl (Vegas Golden Knights) se sumou 10,25 milionu dolarů. A pokud nepodepíše mimořádný kontrakt někdo z fotbalistů, měli by právě Pastrňák s Hertlem a Hronkem za rok obsadit pomyslné stupně vítězů mezi všemi českými sportovci a sportovkyněmi.

Čím si Hronek vysloužil, že míří mezi takovéto superhvězdy? Když byla řeč o letošním týmu ze zlaté Prahy, ten měl prakticky vše: skvělé gólmany a hlavně ofenzivní esa v čele s Pastrňákem, řadícím se mezi nejvýraznější tváře celé NHL.

Chybělo mu vlastně jediné: ofenzivní a tvůrčí bek, na nějž je spoleh i ve vlastní třetině. A Česko má aktuálně jediného, který by splňoval nejvyšší nároky. Hronka.

Ve skončené sezoně si zlepšil osobní maximum v produktivitě na osmačtyřicet bodů (pět gólů, čtyřicet tři asistencí) a zároveň měl v hodnocení plus/minus, měřícím účast hráčů na ledě při vstřelených či naopak inkasovaných brankách, skvělý výsledek +33, který ho v NHL řadí na jedenáctou příčku.

Vydání Forbesu Poslouchej!

I u takových borců ale platí, že kluby NHL jsou v jednáních mimořádně tvrdé.

„Každý hájí svou stranu a občas se řeknou věci, které ta druhá nerada slyší. Je to velmi náročné na psychiku hráče, který je o jednání detailně informován, takže si tímto procesem vlastně musí projít,“ popisuje Sivek.

„Představy obou stran se na začátku skoro vždy rozcházejí. Řešila se rekordní smlouva, kterou kdy český obránce v NHL podepsal, nebyl prostor na chyby. S Filipem jsme měli jasně definovanou strategii a podmínky, v potaz se brala skutečnost, že chtěl zůstat ve Vancouveru, kde to miluje,“ rekapituluje.

Hronek měl za sebou skvělou sezonu a zasloužil si být adekvátně ohodnocený. „Velkou překážkou u takto velkých smluv je platový strop, nicméně se podařilo najít balanc,“ dodává.

Za Hronka mluví výkony.

Hronek je klasickou ukázkou sportovce, za nějž mluví výkony: před diktafony a kamerami se nevyžívá, zpravidla odpovídá stručně. Možná i proto není pro laiky tak známý – v zámoří navíc působí od svých teenagerských let. Ale co je hlavní: na ledě je s hokejkou „výřečný“ až až. Experti na něj proto nedají dopustit.

„Výborně bruslí, brání i zakládá útoky… Přesně věci, které od elitního obránce chcete. Těšíme se, že jeho výkony budou dále růst,“ řekl pro web Canucks generální manažer týmu Patrik Allvin. I proto o českého beka Vancouver tak stál a smlouvu zkompletoval před otevřením trhu s volnými hráči.

Canucks jsou týmem na vzestupu. Jejich trenér Rick Tocchet nedávno dostal cenu pro nejlepšího kouče sezony a ambice mají zřejmé: získat výhledově první Stanley Cup historie klubu. Hronek je toho součástí.

„Jde především o ocenění jeho tvrdé práce a důkaz, jak je pro Vancouver důležitý. Ta důvěra do něj vložená na osm let je prostě obrovská a Filip to tak cítí. Jeho budoucnost je tím jasně definovaná a věříme, že výkonnostně ještě poroste. Vancouver si to myslí taky – proto došlo k dohodě,“ shrnuje Sivek.

Podobný deal je pak významný nejen pro hráče, ale také pro zastupující agenturu. „Ne každý den řešíme smlouvu za 1,35 miliardy korun, to si nemusíme namlouvat. Smlouva je tedy pro naši společnost také historická,“ uzavírá.

S přispěním Michala Bernátha.