Popová superstar Katy Perry nedávno prodala svá hudební práva za údajných 225 milionů dolarů (přes pět miliard korun) společnosti Litmus Music. Její čisté jmění se díky tomuto prodeji zvýšilo na odhadovaných 340 milionů dolarů, čímž se stala jednou z nejbohatších self-made amerických žen.

Podle magazínů Billboard a Variety prodala Perry své podíly na autorských honorářích za master nahrávky a vydavatelská práva na pět alb, která vydala v letech 2008 až 2020: One Of The Boys, Teenage Dream, PRISM, Witness a Smile.

Společnost Litmus, kterou v srpnu 2022 založili veteráni hudebního průmyslu Hank Forsyth a Dan McCarroll s 500 miliony dolarů od skupiny Carlyle, se skupováním hudebních práv neotálela.

V srpnu Litmus koupil práva na katalog country hvězdy Keitha Urbana a v červnu prodal Litmusu práva na své hity hudební producent Benny Bianco – patří mezi ně písně Rihanny, Justina Biebera a Camily Cabello.

Pokud jde o Katy Perry, zástupci společnosti Litmus Music odmítli pro Forbes podrobnosti uzavřeného obchodu komentovat.

Tato transakce je jedním z největších dealů na hudební scéně v roce 2023. V lednu raper Dr. Dre údajně prodal část svých tantiém ze sólových alb, spolupráce s NWA a dalších zdrojů hudebních příjmů za více než 200 milionů dolarů.

Justin Bieber ve stejném měsíci prodal svá vydavatelská práva a tantiémy ze svých master nahrávek za podobnou částku.

Osmatřicetiletá Perry se nedostala do seznamu amerických nejbohatších self-made žen pro rok 2023, který Forbes zveřejnil v červnu. V příštím roce se ale o umístění jistě bude ucházet.

Forbes v té době odhadoval její čisté jmění na méně než 200 milionů dolarů, a to na základě jejích příjmů z koncertování, nahrávek a role porotkyně soutěže American Idol. (Minimální hodnota pro zařazení do seznamu v roce 2023 byla 225 milionů dolarů.)

Díky zvýšenému čistému jmění by se zařadila po bok dalších bohatých hudebnic, jako jsou Rihanna, Taylor Swift, Madonna, Beyoncé, Céline Dion, Dolly Parton a Barbra Streisand.

Perry se na hudební scéně objevila v roce 2008 se svým debutovým singlem „I Kissed A Girl“. Píseň se dostala na první místo v žebříčku Billboard Hot 100, kde se udržela sedm týdnů. Na první místo se nakonec dostalo i osm dalších hitů Katy Perry, včetně skladeb „California Gurls“, „E.T.“ a „Firework“.

V roce 2015 se objevila na obálce časopisu Forbes jako třetí nejlépe vydělávající bavič toho roku. Vydělala 135 milionů dolarů před zdaněním, což bylo více, než získaly Taylor Swift, Rihanna a Miley Cyrus dohromady. V témže roce vystoupila na poločasové show Super Bowlu.

„Jsem hrdá na své postavení šéfa, člověka, který řídí svou vlastní společnost,“ řekla tehdy Perry časopisu Forbes. „Jsem podnikatelka. Nechci se tomu vyhýbat. Vlastně to chci tak trochu chytit za pačesy.“

V roce 2019 časopis Forbes označil Perry s odhadovaným příjmem 530 milionů dolarů za devátou nejlépe vydělávající hudebnici desetiletí.

Čisté jmění Perry tvoří především peníze z její hudební kariéry a příjmy z turné. V roce 2018 se připojila k obnovené soutěži American Idol na stanici ABC jako porotkyně. V roce 2024 se do této soutěžní série, kde údajně vydělává 25 milionů dolarů, vrátí na svou sedmou sezonu.

„Jsem opravdu hrdá na to, že jsem jako žena dostala zaplaceno,“ řekla ke zprávám o svém vysokém platu. „A víte proč? Dostala jsem zaplaceno v podstatě víc než kterýkoli chlap, který v té show byl.“

Od roku 2021 má Perry rovněž dvaatřicet koncertů v Resorts World v Las Vegas, které završí v listopadu. Zpěvačka, která je vdaná za herce Orlanda Blooma, vlastní také značku obuvi Katy Perry Collections a značku nealkoholických nápojů De Soi.

Prodej katalogu Katy Perry neznamená, že nadobro skončila s tvorbou hudby – ačkoli od alba Smile z roku 2020 nevydala žádné album. „Pořád píšu,“ řekla nedávno v rozhovoru pro Good Morning America.

„Píšu, ale myslím, že to, co je pro mě opravdu důležité, je oslavovat svět, který jsem si mohla vybudovat díky všem těm skvělým písničkám, a být zodpovědná za život tříletého dítěte. Vrátím se, ale nechte mě, ať to udělám správně.“