Letos v březnu je to přesně sedmnáct let od chvíle, kdy Disney Channel, továrna na dětské hvězdy, odvysílal první díl seriálu Hannah Montana. Jeho hlavní hvězdou byla tehdy třináctiletá Miley Cyrus.

Střih. Dnes třicetiletá popová hvězda v pátek vydala v pořadí již osmé studiové album a její hit Flowers láme rekordy – ukradl třeba prvenství zpěvačce Adele.

Na nové album nazvané Endless Summer Vacation fanoušci nedočkavě čekali právě od lednového vydání singlu Flowers. Hit se za svůj první týden stal nejstreamovanějším songem v historii platformy Spotify, když se počet přehrání přehoupl přes 96 milionů.

Rekord zlomila písnička také ve Velké Británii. K minulému týdnu šlo o nejhranější song sedmý týden po sobě v tamní hitparádě UK Singles Charts. Do té doby držela prvenství v kategorii ženských interpretek zmíněná Adele se songem Easy On Me, který byl nejhranějším hitem osm týdnů (ne však v řadě).

Flowers je venku od 13. ledna, kdy slavil narozeniny exmanžel Miley Cyrus, herec Liam Hemsworth. To samozřejmě přiživilo spekulace fanoušků a bulvárních médií, zda song, ve kterém se mimo jiné zpívá „můžu se milovat lépe, než mě miluješ ty“ odkazuje k Hemsworthovi.

Cyrus se s Hemsworthem rozvedla po několika měsících manželství v roce 2020, ale pár tvořili s přestávkami deset let. Mnoho žen zároveň vnímá Flowers jako vzkaz, že se nemají bát být nezávislými a nezapomínat na sebelásku. A že když zrovna nejsou ve vztahu nebo prožívají bolestivý rozchod, mají si připomenout, že „si můžu sama koupit květiny, můžu napsat své jméno do písku, můžu si sama zatančit a držet sebe sama za ruku“.

O necelé dva měsíce od zveřejnění písně přišla americká rodačka z Tennessee s kompletním albem. Ke spolupráci na něm přizvala například popovou star Siu nebo country hudebnici Brandi Carlile.

Síly spojila také se streamovací platformou Disney+, na níž 10. března večer odstartuje hudební show, kde interpretka všechny nové songy zazpívá. Fanouškovskou obec neochudí ani o rozhovor natočený v domě v Los Angeles, kde vznikl i její videoklip k Flowers, a kde mimochodem kdysi žil legendární Frank Sinatra.

Je to symbolické –⁠ třicetiletá zpěvačka čerstvý umělecký počin představí tam, kde z ní kdysi udělali dětskou star. Jako hvězda disneyovského seriálu nabrala popularitu mnoha dospívajících dívek po celém světě. Ztvárňovala tehdy středoškolačku žijící přes den obyčejný život, ale večer se měnící v rockovou zpěvačku Hannu Montanu.

Debutová deska Meet Miley Cyrus vyšla v roce 2007. Byla součástí dvojalba, sloužícího také jako soundtrack pro druhou sezonu Hannah Montany. Následovala úspěšná alba Breakout a Can’t be Tamed, na které v roce 2013 navázalo průlomové Bangerz nominované na cenu Grammy. Miley Cyrus bylo dvacet a začala ji provázet jedna kontroverze za druhou.

Debaty vyvolalo lascivní vystoupení na cenách MTV Video Music Awards se zpěvákem Robinem Thickem, kouření marihuany na veřejnosti nebo svůdný videoklip k písni Wrecking Ball. Popová balada ale jinak od hudební kritiky sklidila vesměs chválu a video trhalo rekordy sledovanosti.

Z koncertů Miley Cyrus se však stala přehlídka nahoty, oplzlých gest nebo twerkování, za což si dříve „nevinná“ televizní hvězda vysloužila negativní reakce především od rodičů svých náctiletých fanoušků.

O čtyři roky později Cyrus s odkazem na videoklip Wrecking Ball připustila, že se obává, že už se nikdy nezbaví nálepky nahé dívky houpající se na demoliční kouli. „Mám noční můry z toho, že to budou hrát i na mém pohřbu,“ uvedla v roce 2017 v Zach Sang Show.

Zpěvačka ale nakonec nechala bouřlivé období za sebou a ze stínu kontroverzí vystoupila. Upoutávka, zveřejněná k albu Endless Summer Vacation koncem loňského roku, ji označovala za „novou Miley“.

Což platilo i pro byznysovou rovinu její hudební kariéry. Po sedmi letech a čtyřech albech u nahrávací společnosti RCA podepsala Miley Cyrus smlouvu u konkurenční Columbia Records. Právě pod její hlavičkou vychází novinka téměř po třech letech od předchozího alba Plastic Hearts.

Cyrus o svém novém hudebním počinu říká, že jde o milostný dopis městu Los Angeles. Album také rozdělila na dvě části – dopoledne a odpoledne. První odráží čas plný šumu a energie nabízející nové možnosti. Večer je pro ni časem na odpočinek a zotavenou, ale také na příležitosti vyrazit ven a „zažít něco divokého“.

Umělkyně je dle svých slov pyšná na to, že svůj byznys začala „dřív, než dostala první menstruaci“. Už v časech seriálu Hannah Montana americký Forbes odhadoval, že televizní kariéra přinesla Miley Cyrus do jejích osmnácti let souhrnně 134 milionů dolarů.

Na své televizní kořeny pak nezapomíná ani o dvě dekády později: vloni podepsala čtyřicetimilionovou smlouvu se společností NBCUniversal. Souběžně také provozuje produkční společnost Hopetown Entertainment, do které je zapojena i zpěvaččina matka Tish Cyrus.

Na současném byznysovém úspěchu mají podíl samozřejmě i sponzorské dealy se značkami typu Gucci. I díky nim dnes americký Forbes počítá jmění Miley Cyrus na 160 milionů dolarů (3,6 miliardy korun). Umělkyně se věnuje také filantropii a skrze svou nadaci Happy Hippie pomáhá lidem bez domova nebo LGBTQ+ mládeži v ohrožení.