skip to main content
Český byznys

Milion pro firmy zasažené tornádem. O co přesně můžete žádat?

Během příštího týdne budou k dispozici první peníze ze státního rozpočtu určené podnikatelům a podnikatelkám postiženým moravským tornádem.

V rámci programu Pomoc po tornádu pro ně vláda schválila finanční dotaci až jeden milion korun na obnovu či nákup nového majetku, nahrazujícího ten zničený. Okamžitě by mohli získat osmdesát až sto procent výdajů nejen na nové stroje a zařízení, ale například i na software a nezbytné licence.

Dotaci bude možné využít také na stavební práce, dopravní prostředky, technické práce, jako je úprava výrobní linky a obdobných zařízení, či na zásoby. Zároveň půjde získat i jednorázovou podporu padesát tisíc korun na úklidové práce.

V praxi to bude fungovat například tak, že podnikatel či podnikatelka pojištění na živelní pohromu dosáhnou na dotaci až do výše rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Nepojištění budou mít nárok na dotaci ve výši až osmdesát procent ceny nově pořizovaného majetku.

O peníze můžou požádat prostřednictvím mobilního týmu složeného ze zástupců Czechinvestu, Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Hospodářské komory ČR. Ty se v současnosti pohybují přímo na místě katastrofy a mapují škody a potřeby podnikatelů.

„Tým na pomoc podnikatelům mimo jiné domlouvá sběr žádostí do schválených programů a propojení poptávek a nabídek pomoci prostřednictvím našeho portálu Tržiště,“ říká generální ředitel Czechinvestu Patrik Reichl.

Reklama
Poškozené firmy mohou žádat o bezúročnou půjčku do výše 45 milionů korun na investiční výdaje.

Kde a v jaký čas se konkrétně tým pohybuje, zjistíte z harmonogramu, který bude k dispozici na portálu, zároveň se lze obracet na regionální kancelář Czechinvestu. Kancelář pomůže vyplnit a podat jednouchou žádost, na základě které budou odeslány peníze na účet žadatele.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je pomoc určena podnikatelům, kteří museli kvůli přírodní katastrofě omezit nebo úplně zastavit činnost. Konkrétní podmínky pro žadatele zveřejní ministerstvo v průběhu úterý 29. června na svých oficiálních stránkách

Poškozené firmy mohou zároveň žádat o bezúročnou půjčku od 500 tisíc do výše 45 milionů korun na investiční výdaje. Žádosti bude přijímat pobočka ČMZRB v Brně.

„Zástupci banky budou žadatelům k dispozici na nově vznikajícím detašovaném pracovišti Czechinvestu a Hospodářské komory přímo v zasažené oblasti,“ doplňuje generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

Další informace budou k dispozici také na informační lince 1212. Příjem žádostí do programu začal 28. června a potrvá do 30. září 2021.