Narazil si kšiltovku pořádně do čela, aby byl co nejvíc inkognito, na sobě černé džíny a šedivé sako, ve kterém v tmavě vyzdobeném VIP sektoru dokonale splýval, a show mohla začít.

Zahlédnout nejbohatšího Čecha Petra Kellnera mezi diváky sportovní akce v Česku není moc obvyklé, jenže parkurové závody Prague Playoffs, kvůli kterým se do O2 areny sjeli nejlepší koně a jezdci, platí a pořádá on. Navíc se jich účastní i jeho dcera Anna, takže tentokrát udělal výjimku.

Čtěte také: Dcera nejbohatšího Čecha Anna Kellnerová: Chci na olympiádu v Tokiu

U stolu, který by vás na čtyřdenní akci vyšel s daní na víc než 400 tisíc korun, seděl po boku manželky Renáty, architekta Petra Koláře, partnera své dcery a pátého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Vedlejší stůl zase patřil Jiřímu Písaříkovi, spolumajiteli Bohemia Energy.

Vidět špičky českého byznysu takhle pohromadě je ještě větší rarita než zahlédnout Kellnera.

O VIP stoly byl ohromný zájem. Šest míst u jednoho přitom vyšlo na víc než 400 tisíc korun.

Když ale včera odpoledne při rámcovém závodě s překážkami do 150 centimetrů vjela na kolbiště v O2 areně Anna Kellnerová, vládce finanční skupiny PPF od svého stolu zmizel. Pro Kellnerovou totiž šlo o náplast za čtvrteční překvapivě brzké vyřazení jejího týmu Prague Lions z hlavní soutěže.

Obě její soutěžní jízdy proto Kellner sledoval u vchodu na VIP tribunu, kde viditelně nervózní celou dobu přešlapoval v ústraní. Nakonec si ale mohl oddechnout – Anna po první jízdě postoupila, ve druhé projela parkur bez chyby a nakonec skončila pátá, což je vzhledem k jejímu věku, zkušenostem a konkurenci, jaká v závodě byla, zřejmě životní výsledek.

„V životě jsem nezažila takovou podporu a pozitivní energii z publika. Hned první den jsem z toho byla dojatá a všem bych za to chtěla poděkovat. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného, nemám slov. Doufám, že to zažiju i příští rok,“ říkala po svém vystoupení dvaadvacetiletá Kellnerová.

Anna Kellnerová sice v týmové soutěži vypadla předčasně, ale v sobotu si spravila chuť.

Navzdory tomu, že v sedle svého koně Silverstona G strávila během čtyř dní jen něco málo přes tři minuty, na atmosféře v hale to nebylo znát. Hlavně na večerní program byly tribuny téměř zaplněné, což potvrdilo, že o nejlepší parkurovou show, jaká se kdy v Česku pořádala, byl zájem.

Náklady na závody, které Kellnera vyšly na zhruba 50 milionů korun, by se tak pravděpodobně měly vrátit. A i kdyby ne, v porovnání s tím, co už do parkuru investoval, jde o drobné.

Kellner za koně vytrvale utrácí posledních osm let, tedy tak dlouho, jak závodí jeho dcera. Za tu dobu nakoupil už desítky koní, jejichž cena se u těch nejlepších počítá v milionech eur – naposledy dokonce zaplatil za klisnu Catch Me If You Can v přepočtu čtvrt miliardy korun.

Když připočítáme náklady na stavbu jezdeckého areálu v Pticích u Prahy, provoz týmu Prague Lions nebo startovné v Global Champions Tour, které vyjde ročně na dva miliony eur, vyšla Kellnera kariéra jeho dcery už na hodně přes miliardu korun. V českém byznysu ale není zdaleka jediný, kdo utrácí za parkurové koně. Kdo také ještě vznešenému sportu propadl?

  • Radovan Vítek

Realitní magnát a číslo čtyři na seznamu nejbohatších Čechů před rokem koupil dostihové závodiště v pražské Chuchli a příští rok do něj chce investovat 30 milionů, za které v Chuchli vyroste i parkurové kolbiště.

V dostihovém světě sice tenhle plán vzbudil bouři nevole, jenže Vítek má jasno – parkuru se věnují obě jeho dcery, jedna z nich, Anna Marie, dokonce loni ovládla mistrovství republiky v kategorii poníků.

  • Jiří Písařík

Spolumajitel energetické společnosti Bohemia Energy naskočil společně se svojí ženou Hanou do parkurového světa teprve předloni, ale zato s největší vervou. Kvůli svým třem synům nakoupil už 25 koní a letos v létě k tomu přidal ještě jezdecký areál s penzionem kousek za Příbramí. Bohemia Energy se také stalo jedním z klíčových lokálních sponzorů Prague Playoffs.

  • Andrej Babiš

Parkuru se věnuje i dcera českého premiéra Vivien Babišová, kvůli které také na nechvalně proslaveném Čapím hnízdě vyrostly stáje, jízdárna a rozsáhlé výběhy pro koně. Farma má také vlastní parkurový tým, který nese její jméno a na své soupisce má pět jezdců.

  • Pavel Hubáček

Manželka majitele skupiny Unicapital a banky Creditas Barbora vlastní nejlepší český parkurový areál Equine Sport Center v Olomouci, což je jediné místo v Česku, kde se pořádají závody Světového poháru. Sama Hubáčková se parkuru věnuje od dětství.

  • Jaromír Soukup

Majitele televize Barrandov nedávno zviditelnila koupě jezdeckého areálu za Prahou, který ho na jaře vyšel na 45 milionů. V parkuru se ale díky své dceři Natálii pohybuje už dlouho, loni navíc Natálie Soukupová získala stříbro na českém mistrovství starších juniorů.

  • Jiří Kejval

Šéf Českého olympijského výboru a spoluzakladatel výrobce kancelářského nábytku Techo má blízko ke Kellnerovým díky dceři Barboře, která v jednu dobu jezdila s Annou Kellnerovou v jednom týmu.

Kejvalova dcera momentálně studuje v zahraničí, takže už na sportovní kariéru nemá tolik času, ale na koni jezdí stále.

Foto: Kateřina Navojová / PPO, Stefano Grasso / LGCT

Víc o tom, proč a jak investuje do koní Petr Kellner, proč se v Česku pořádá Prague Playoffs a jaký cíl má Anna Kellnerová, se dočtete ve velké story v prosincovém Forbesu, který je právě v prodeji v trafikách nebo v našem e-shopu.