Česká investiční skupina Miton je známá hlavně díky internetovým projektům. Letos, kdy slaví 20 let od svého vzniku, se ale poměrně rázně vydala pro mnohé trochu překvapivým směrem. Pod svými křídly založila nový fond Miton Psychonauts, prostřednictvím něhož investuje do projektů týkajících se duševního zdraví.

„Do fondu dokážeme dát vyšší jednotky milionů eur, aktuálně jsme proinvestovali zhruba milion eur,“ vypočítává ve Forbes podcastu Václav Štrupl, jeden ze šesti partnerů Mitonu, který má oblast duševního zdraví, a tedy i nový fond Psychonauts na starost.

Miton už letos tímto směrem investoval dohromady do čtyř projektů. Na začátku tohoto týdne oznámil poslední investici tohoto druhu – pěti miliony korun podpořil digitální deník VOS z dílny studia Qusion Ondřeje Kopeckého a Jiřího Diblíka.

„Jde o aplikaci pro sebereflexi, uvědomování si toho, jak se cítíte v každém dni a co je pro vás důležité. Aplikace vám tak nabízí personalizované otázky, které vás vedou k zamyšlení,“ popisuje Štrupl s tím, že z pohledu tvůrců i Mitonu jde o globální projekt. Proto jej Miton v budoucnu zřejmě podpoří i dalšími penězi.

Už na přelomu roku Miton podpořil i první psychedelickou kliniku v Česku s názvem Psyon, kde se léčí duševní choroby pomocí psychedelických látek, experimentuje se například s ketaminem.

„Kdyby nějaký Václav Štrupl přišel v roce 1975, měl by vše kolem tohoto naprosto zakázané, protože to nebylo legální. Nyní je tento výzkum znovu možný,“ vysvětluje v podcastu.