Dnes startuje další edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, kde se kromě zavedených jmen lokální módní scény, jako je Jakub Polanka, Petra Balvínová nebo Jiří Kalfař, objeví jedinci, jejichž značka vám sice ještě nic moc neřekne, ale můžeme vám garantovat, že během pár sezon ano.

Najít si návrháře, který má potenciál, kreativní zápal a euforii z toho, že je na scéně nový, je podobně opojné jako objevit mladého výtvarného umělce.

Nákupem, ať už výtvarných děl, nebo módních kolekcí od takového člověka, se v podstatě stáváte mecenáši, protože kapitál mu umožní tvořit dál.

Navíc je opravdu vzrušující, pokud se stanete součástí procesu vzniku svého nového oblečení, budete návrháře navštěvovat v jeho studiu a společně hledat, co by se vám do šatníku hodilo nejlépe. A až „váš“ mladý designér získá na českém a třeba i světovém trhu etablovanou pozici, můžete se těšit z toho, že jste jeho kariéru podporovali od samých začátků.

Koho ze začínajících tvůrců na pražském týdnu módy teď v žádném případě nepřehlédnout?

Martin Kohout

Na české módní scéně je naprostým zjevením, protože má nejen výtvarný talent a dokáže svou inspiraci výtvarným uměním velmi poeticky ztvárnit, ale také proto, že je samouk. I přesto porazil konkurenci v podobě studentů prestižních škol a vyhrál na fashion weeku v roce 2018 Van Graaf Talent Card. Tato soutěž mu o rok později umožnila samostatnou přehlídku, jíž Martin Kohout jen potvrdil, že potenciál, který u něj porotci rozpoznali, dokáže vybrousit systematickou prací.

Daniela Pešková

U absolventky Vysoké školy uměleckoprůmyslové by měly šít všechny zastánkyně uhlazeného minimalismu. Nemusíte si pořizovat outfity u skandinávských prémiových řetězců, které jsou sice stylové, ale nenabízejí to, co lokální produkce. Tedy etickou výrobu. Móda Daniely Peškové je navíc téměř bezvýhradně slušivá, její hedvábné košile a kalhoty s vysokým pasem v tlumených tónech sluší téměř bez výjimky všem.

Jakub Patka

Designérů, kteří se věnují hlavně pánské módě, je v Česku ještě relativně málo, ale slovenský návrhář Jakub Patka je výjimkou, která dělá tomuto niche segmentu čest. Zaujmout by vás měl především proto, že dokáže navrhovat nejen extravagantní záležitosti, ale také opravdu slušivé, propracované a přitom autorské kusy formálního dress codu.

Denisa Dovala

Potřebujete šaty na večírek, které by dokázaly zajímavým zpracováním získat pozornost i v sále, kde se to bude hemžit Guccim a Pradou? Pak zajděte do žižkovského studia Denisy Dovalové. Absolvovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně (podobně jako kreativní ředitel Kary Jan Černý), v roce 2014 vyhrála cenu Black Talent Card, ale hlavně byla na stáži v ateliéru jedné z nejkreativnějších návrhářek světa Iris van Herpen. Modely, které navrhuje, jsou sice elegantní, ale pořád mají v sobě onen twist, který nenechá nikoho na pochybách, že na sobě máte skutečný designérský kousek.

Naniche

Čeština nemá adekvátní výraz pro to, na co se značka Natalie Dufkové Naniche v poslední době také specializuje. Jedná se totiž o takzvaný power dressing, tedy oblečení, ve kterém si jdete za úspěchem. I přesto, že studentka z ateliéru Liběny Rochové navrhuje modely extravagantní a mladistvé, můžete u ní pořídit třeba kožený kabát, ve kterém dáte jasně najevo, kdo je tady ředitelka.