Na klauzurách pražské UMPRUM bylo letos k vidění několik módních talentů, které stojí za to sledovat. Nečekejte, až se stanou objevy v kategorii Czech Grand Design nebo po vzoru Adama Kosta odjedou studovat do Paříže, odkud se třeba jen tak na rodnou hroudu nevrátí.

Pokud pro výtvarné umění platí, že jeho sběratelé si vyhledávají čerstvou krev do svých sbírek právě v rámci uměleckých škol, aplikujme stejný přístup i pro módu.

V Ateliéru designu a oděvu, který na Vysoké škole uměleckoprůmyslové vede profesorka Liběna Rochová, vyrostlo několik velmi slibných jmen, jejichž tvorba by se skvěle hodila především na různé červené koberce, slavnostní prezentace i okamžiky, kdy ve svém životě musíte povolat do zbraně power dressing. U koho ze studentů si tedy objednat nový outfit?


Alexandra Gnidiaková

foto Samuel Alexander

Vyrábí limitované kolekce, kde je každý exemplář k dostání pouze v jediném kuse. Alexandra totiž pracuje s materiálem, který je k dostání ve velmi omezeném množství, často se jedná o látku jedinečnou nebo zrecyklovaný oděv ze second handu.

Éterická práce Alexandry Gnidiakové, která dokáže nositelku proměnit v sofistikovanou vílu každého gala, je k dostání v jejím ateliéru v Melantrichově ulici. Ceny jednodušších modelů se pohybují okolo sedmi až dvanácti tisíc, bohatě vrstvené šaty koupíte okolo dvaceti tisíc.


Aleš Hnátek

foto archiv Aleše Hnátka

Pokud se v české módě orientujete, jeho jméno vám nemohlo ujít. Získal totiž ocenění Van Graaf Junior Talent Card pro designéry do 26 let. Jednalo se o kolekci, která pocházela výhradně ze zbytků látek i z potahů na křesla nebo gauče.

Za Hnátkovy modely, které podle jeho kritérií musí být estetické i perfektně řemeslně zpracované, zaplatíte od pěti do třiceti tisíc a jde vždy o jeden jediný solitérní kus.


Hana Valtová

foto Samuel Petráš

Kolekce studentky bakalářského programu UMPRUM je inspirovaná francouzským moderním baletem. Začínající návrhářka proto místo modelky zvolila tanečnici Pavlínu Červíčkovou, která odprezentovala kabát, úpletový overal a boty.

Kabát, který z celého modelu zaujme nejvíc, a při troše kreativity ho s páskem můžete nosit i jako šaty, má téměř všechny švy zapravené ručně. Jedná se přirozeně o jediný kus a pořídíte jej za 15 tisíc korun.


Jaroslav Vích

foto archiv Jaroslava Vícha

Je jedním z tria, které tvoří ironickou značku Jarda Praha, letos nominovanou na Czech Grand Design v kategorii Objev roku. Samostatně ale student UMPRUM navrhuje oděvy značně odlišné: mají nádech elegance, ale zároveň jsou hypertrofované. Všechny také spojuje, že existují jen v jediném exempláři. Například za kabát s výšivkou zaplatíte 16 tisíc korun.