Ještě jim ani nebylo 30 let, a už mění svět kolem sebe… Tohle je myšlenka, s níž každý rok vybíráme mladé lidi do našeho výběru 30 pod 30.

A úplně stejně dobrá myšlenka stojí i za oceněním pro mladé lídry s inovativními nápady, které vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti v rámci Cen SDGs. Ty se letos konaly už potřetí a Forbes jako jeden z partnerů zaštiťoval právě kategorii pro mladé a nadané.

Projekty, které se letos do kategorie Mladý lídr přihlásily, měly v drtivé většině skvělý nápad, z pohledu reálných výsledků ale řada z nich stojí teprve na začátku.

Ovšem ty, které se probojovaly až do finálové supertrojice a jejichž autoři si ve čtvrtek večer během slavnostního předávání Cen SDGs v Černínském paláci přišli převzít trofej, už ukázali, že když chcete něco dokázat, vůbec při tom nezáleží na tom, kolik vám je.

Tohle je top 3 letošní kategorie Mladý lídr v rámci Cen SDGs.

1. Pochopim.to, Ondřej Gonzor

Hlavní cenu si letos odnesl ambiciózní projekt Pochopim.to, za nímž stojí trojice studentů gymnázia v čele se sedmnáctiletým vývojářem Ondřejem Gonzorem. Ten spolu se svými spolužáky Janem Kaiferem a Tomášem Vrbovským vytvořil aplikaci, která umožňuje studentům anonymně hodnotit jejich učitele, a dávat jim tak zpětnou vazbu, v čem by se vyučování mohlo zlepšit.

Vítěz kategorie Mladý lídr Ondřej Gonzor stojí za aplikací Pochopim.to.

Podle tria studentů může jejich aplikace pomoct oběma stranám k lepší komunikaci a efektivnější výuce. A plánují si být součástí změn, které do budoucna pomůžou reformovat české školství. Do začátku podzimu aplikaci bude využívat 100 českých škol.

Učitel se v aplikaci po skončení hodiny zeptá, zda žáci měli s něčím problém, a ti se anonymně vyjádří. Na základě jejich zpětné vazby může upravit další výklad nebo například zařídit doučování.

2. Hero Clan, Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková

Jak propojit neziskové organizace s odborníky z komerční sféry? Na to našly odpověď Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková, které tvoří databázi expertních dobrovolníků, jež pak propojují s neziskovkami podle jejich potřeb. Myšlenka Hero Clanu vznikla v roce 2017 a od té doby se do ní zapsalo 150 odborníků, kteří vykonali 2000 hodin odborné práce v hodnotě přes 790 tisíc korun.

Redaktorka Forbesu Zuzana Krajíčková, autorky projektu Hero Clan Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková (zleva) a radní hlavního města Prahy Vít Šimral.

„V dnešní zrychlené digitální době vnímáme odcizování a problémy v komunikaci. My k propojování přistupujeme individuálně, a snažíme se tak vytvořit bližší spojení mezi komerčním a neziskovým světem,“ říkají autorky projektu.

3. New Age Fund, František Bostl, Starteepo

Tak trochu jiný investiční fond. Za běžných okolností byste čekali, že cílem takového fondu bude vydělávat. A vydělávat. A to co nejvíc a co nejrychleji. Ovšem New Age Fund Františka Bostla je určen pro investory, kteří chtějí investovat dlouhodobě, a to jen do firem, jež usilují o lepší budoucnost. V portfoliu fondu, který chce patřit mezi průkopníky odpovědného investování, tak najdete společnosti, jež zpracovávají odpad, vyrábějí elektrobaterie, věnují se robotice, 3D tisku, umělé inteligenci a tak dále.

O peníze tu ale samozřejmě jde pořád. Fond, na jehož správě se podílí třeba investiční skupina Conseq, ČSOB či KPMG a je regulován ČNB, v prvním roce svého působení vybral od českých investorů 20 milionů korun a v dalších 12 měsících plánuje dosáhnout celkem na 100 milionů.

Další aktivitou New Age Fundu jsou i školení finančních institucí na téma etických investic, proběhly jich už dvě desítky.

Celkové výsledky třetího ročníku Ceny SDGs 2019:

Absolutní vítěz:

GINA Software

Mladý lídr:

1. Vítěz Ondřej Gonzor – Pochopim.to

2. Veronika Kovářová a Kateřina Vondráková – Hero Clan

3. František Bostl  – New Age Fund (Starteepo)

Veřejné hlasování – byznys:

1. Avast Software

2. Opravárna

3. Mavimi

Veřejné hlasování – veřejná sféra:

1. Česká federace potravinových bank

2. Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy

3. Institut sociální práce

Rovnost mužů a žen:

1. Mavimi

Reporting:

1. Vodafone Czech Republic

2. Plzeňský Prazdroj

3. Česká podnikatelská pojišťovna

Zahraniční rozvojová spolupráce

1. mojeMORINGA (Ing. Jaromír Novák)