Mladá hvězda je zpátky v centru kulturního dění, ale tentokrát ne kvůli hudbě. Tenhle týden oznámila Billie Eilish vydání dvou svých vlastních sneakers ve spolupráci se značkou Nike. Konkrétně půjde o modely Air Jordan 15 a nestárnoucí Air Jordan 1 KO.

Ke koupi budou od 27. a 30. září, jak na zpěvaččině internetovém obchodu, tak na oficiálních stránkách Nike. „Můžete vyrábět cool věci a nevzdat se udržitelnosti,“ prohlásila Eilish v promo videu ke své kolekci a narážela tím na skutečnost, že půjde o tenisky z veganské kůže.

Foto Nike

Zároveň z dvaceti procent sestávají z recyklovaných materiálů, čímž zpěvačka pokračuje ve využívání svého vlivu k prosazování udržitelnosti. Na nedávný galavečer v newyorském Metropolitním muzeu umění si ostatně vzala model od módního domu Oscar de la Renta pod jedinou podmínkou: že se vzdají používání kožešin.

Jedničkové jordany si drží ikonický zelený odstín, se kterým je Billie Eilish spojována kvůli své někdejší barvě vlasů. A možná ji inspiroval také předloňský nákup tenisek v pořadu youtubového kanálu Complex, kde jedna z jejích voleb padla právě na zelenou variantu Air Jordan 1.

„Je to prostě taková moje provařená, stupidní věc,“ povzdechla si. „Ale chtěla jsem sneakersky, kterými sentimentálně oslavím sebe sama,“ nechala se slyšet. Na jedničkových Air Jordan si pochvaluje siluetu, která se podle Eilish hodí ke všemu – kalhotám, kraťasům, šatům i sukním.

Se svou variantou modernějších Air Jordan 15 se ale posouvá do současnosti a přichází jak odvážnější silueta, tak zároveň neutrálnější barva, kopírující zpěvaččino současné rozpoložení. Právě patnáctky jsou dokonce zpěvaččiny nejoblíbenější jordany vůbec.

Air Jordan 15 Billie Eilish x Nike
Foto Nike

„Už odmala jsem si je strašně přála, v černé a červené, a když jsem je konečně dostala, měla jsem pocit, že přede mě někdo položil milion dolarů,“ vzpomíná u příležitosti vydání svého vlastního modelu. Prokazuje tím, jak ráda jde proti proudu – patnáctky mají daleko do oblíbené řady, ale rozhodně mezi ostatními jordany vyčnívají.

Jsou inspirované experimentálním raketovým letounem X-15 a Billie Eilish je naprosto ukradené, co si o nich fanoušci sneakers myslí. „Jediné, na čem záleží, je co k věci, kterou milujete, cítíte vy,“ uzavřela devatenáctiletá umělkyně, jejíž jmění už podle odhadů přerostlo padesát milionů dolarů.