„Co jste to v tý posteli dělali? Kudy holky čůrají? Jak se ti ten brácha do bříška dostal?“ Otázky, kterými začíná doprovodné video kampaně neziskovky Konsent na Hithitu připomíná, že mluvit s dětmi o věcech souvisejících se sexem může být pěkně složité.

Pomocníkem by se měla stát nová kniha Děti to chtěj vědět taky, s jejímž vydáním pro změnu pomůžou peníze od dobrovolných přispěvatelů. Za pár dní crowdfundingové kampaně si ji přitom stačilo objednat víc než tisíc lidí – a překročit tak cílovou částku čtyři sta tisíc korun.

Kniha plynule navazuje na vzdělávací aktivity nezávislé organizace Konsent. Její spoluzakladatelka a ředitelka Johana Nejedlová, kterou Forbes zařadil do předloňského výběru 30 pod 30, chtěla vedle workshopů pro rodiče rozvinout osvětu i jinou formou – pro leckoho může být nepříjemné rozebírat intimní téma před skupinou dalších lidí.

Nápad na knihu přišel zhruba před rokem a od loňského září hlavní autorky Marcela Poláčková a Dagmar Krišová tvořily obsah a ladily ho tak, aby co nejvíc vyhovoval potřebám rodičů.

„Není to tak, že bychom říkali, takhle přesně to musíte dělat. Hodně se snažíme upozorňovat, že každé dítě je trochu jiné, a knížka je spíš inspirací k tomu, co by mohli rodiče udělat,“ zdůrazňuje Nejedlová.

Kniha obsahuje pět kapitol konkrétních příběhů pozitivních či negativních zkušeností se sexuální výchovou a jejich vlivem na další život. Ty propojuje s teoretickým obsahem o těle a tělesných funkcích, a také s tipy a vzorovými konverzacemi, jak o tématu s dětmi mluvit.

Vydání Forbesu Oko Marie

Původní cíl čtyř set tisíc korun se Konsentu podařilo splnit už za čtyři dny, týden po spuštění je vybráno sto čtyřicet procent původní částky. Jde o třetí a s přehledem nejúspěšnější crowdfundingovou kampaň organizace, která v českém prostoru šíří osvětu o sexuálním násilí a souvisejících otázkách.

„Hned první den se to šířilo hrozně organicky a sdíleli nás někteří velcí influenceři, i když nic z toho nebylo dopředu dohodnuté,“ vzpomíná spokojeně Nejedlová na nenaplněné obavy, jestli se cíle podaří dosáhnout.

Knížka je podle ní určená nejen pro rodiče, ale všechny věkové kategorie. „Snažili jsme se to pojmout tak, že sexuální výchova ideálně začíná, když se vám narodí miminko, a vychází už z toho, jakým způsobem na něj saháte, jak používáte slova, jak k němu dovolujete přistupovat ostatním,“ vysvětluje.

Další sexuální výchovu je podle Nejedlové dobré různě dávkovat s věkem, například v pěti, deseti, patnácti letech. „Zároveň když to v těch pěti nezvládnete, tak to neznamená, že je všechno ztracené. Vždycky dáváme různá doporučení pro různé věky, ale samozřejmě je to hodně individuální,“ dodává.

V knize nechybí ani rozhovory s lidmi, kteří se zabývají sexualitou u osob na LGBTQ+ spektru nebo také věřících. „Přijde nám, že ze sexuální výchovy často vypadávají,“ připomíná Nejedlová.

„Pokud jste věřící a máte sami zažité nějaké stereotypy nebo představy o tom, co se smí a nesmí, tak v knize řešíme, jak se s tím vypořádávat – a jak to předávat dětem tak, aby je to nepoškozovalo,“ uzavírá.