Nestává se každý den, že si za oceánem všimnou českých úspěchů – tím spíš, když jde o pomoc druhým. Stalo se to však v případě Johanny Nejedlové, která v roce 2016 založila neziskovou organizaci Konsent a od té doby se snaží společnost vzdělávat o sexuálním násilí a obtěžování.

Ostatně i proto ji Forbes vybral do svých 30 pod 30 – třicítky českých talentů a inspirativních osobností, o kterých byste měli vědět. Teď však Nejedlová zaujala v USA.

Americký server Bitch Media ji zařadil do svého žebříčku 2020 Bitch 50, který sdružuje osobnosti, jež se zásadně podílejí na lepší a rovnější společnosti. V žebříčku zveřejněném ve středu, na Mezinárodní den proti násilí na ženách, se umístil i třeba zesnulý herec Chadwick Boseman nebo raperka Megan Thee Stallion.

Umístění přitom podle Nejedlové přišlo nečekaně. „Bylo to velké překvapení a zároveň trochu chaotické. Jejich mail, ve kterém psali, že mě vybrali, mně totiž spadl do spamu,“ vzpomíná. „Až když přišel druhý mail, pochopila jsem, že nejde o podvod, ale je to doopravdy.“ 

Překvapení bylo o to větší, že výběru nepředcházela nominace ze strany Konsentu ani jiné z iniciativ, které s Konsentem spolupracují. „Vlastně vůbec nevím, jak na mě přišli,“ směje se aktivistka.

Server Bitch Media v medailonku Nejedlové připomíná její úspěchy, ale i to, jak se vlastně k boji proti násilí na ženách dostala. Rozčílila ji totiž studie Amnesty International, ze které vyplynulo, že 63 procent Čechů věří tomu, že si oběti znásilnění mohou za sexuální útoky alespoň částečně samy.

Předplatné Forbesu Forbes Woman 2020

Bitch Media se zaměřuje na zpravodajství a témata spojená s feminismem, rovností a dalšími oblastmi, které podle serveru nejsou v mainstreamových médiích dostatečně zastoupeny.

Svůj žebříček padesáti „bitches“, tedy žen a mužů využívajících svůj vliv ke zlepšování postavení žen nebo dalších znevýhodněných skupin, sestavuje server každoročně. Oceňuje v něm osobnosti za jejich úspěchy v několika oblastech – vzdělávání, aktivismus, politika, umění, potírání škodlivých praktik, věda a inovace a sport.

Členka letošního žebříčku 30 pod 30 Nejedlová se za své aktivity umístila právě v kategorii aktivismu – po boku žen, které se zapojují v nejrůznějších oblastech od reprodukčních práv po postavení hendikepovaných.

Většina ostatních členů žebříčku je přitom z amerického prostředí, kvůli tomu Nejedlová spolupráci Konsentu, který se soustředí zejména na Evropu, s dalšími nominovanými nevidí příliš nadějně. Dodává ale, že se zabývají možností o svých aktivitách externě přispívat přímo do Bitch Media.

Respekt, to je to, co chybí

Konsent se zabývá prevencí a vzděláváním v oblasti sexuálního násilí a zároveň se snaží v české společnosti bořit mýty, které znásilnění často provázejí. Jejich aktivit si v zahraničí všimli už dříve – Nejedlová loni získala cenu Women of Europe udělovanou Evropským hnutím a Evropskou ženskou lobby za kategorii aktivismu do třiceti let.

Ve svých vzdělávacích aktivitách pokračuje tým Konsentu i během druhé vlny pandemie. „Tím, že jsme všechny workshopy přesunuli do online prostředí, jich zvládáme dělat i několik naráz, a protože nemusíme dojíždět, snáz se dostaneme i do vzdálenějších škol. Zároveň v pondělí spustíme kampaň na Hithitu, abychom naučili učitele, jak dělat to, co teď děláme my, jak učit o sexuální výchově,“ popisuje situaci Nejedlová. 

Kromě toho Konsent rozjel další dva nové velké projekty zaměřené na sexuální obtěžování a šikanu na pracovišti.

První se jmenuje „Respekt je profi“ a Konsent v něm na zadání Pirátské strany pomáhá firmám nastavit mechanismy, jak podobným situacím předcházet. Druhý, s názvem „Respekt až na půdu“, vzdělává ve stejné problematice studenty a pedagogy na české akademické půdě.