Největší papírny v Česku mají nového ředitele. V čele Mondi Štětí stanul šestačtyřicetiletý Miroslav Zítka. Po osmi letech vystřídal Romana Seneckého, kterého letos Forbes zařadil do výběru TOP CEO. Senecký povýšil do role výkonného ředitele segmentu Kraft Paper globální skupiny Mondi.

Zítka posledních šest let působil jako finanční ředitel Mondi Štětí a řídil největší investice v historii papíren. Předtím patnáct let působil jako finanční ředitel a finanční manažer ve společnosti Belden Deutschland a jejích dceřiných společností.

Miroslav Zítka, nový generální ředitel Mondi Štětí

Nově bude mít na starost vedení celých papíren s 1500 zaměstnanci a obratem devatenáct miliard korun. K rekordním tržbám firmu loni dovedl Roman Senecký, který má ve své globální roli na starosti továrny nejen v Česku, ale v Bulharsku, Švédsku, Rakousku a Kanadě.

„Je to oficiálně vídeňská pozice, ale jelikož většinu času cestuji po světě za zákazníky a se svým mezinárodním týmem komunikuji hlavně online, domluvili jsme se, že zůstanu ve Štětí,“ říká Senecký, který ve skupině Mondi působí už 23 let.

Mondi Štětí se zaměřuje na kraftový papír, ze kterého se dělají obaly – od zmrzlinových kornoutů až po pytle na cement. Na českém trhu je jednička a ve světě se řadí mezi lídry ve svém oboru.

„Ročně zpracujeme tolik kamionů dřeva, že kdyby se postavily za sebe, tvořily by vlak dlouhý až do Paříže. A vyrobí z něj během šesti hodin tolik papíru, že kdyby se nařezal na A4, tak jím obalíte rovník,“ popsal pro Forbes Roman Senecký.

Areál Mondi Štětí má podobnou rozlohu jako stejnojmenné devítitisícové město a působí v něm ještě dvě dceřiné firmy Mondi Bags a Mondi Coating.

Továrna je energeticky soběstačná a zásobuje Štětí teplem a čistí pro něj vodu stejně jako pro okolní vesnice. Celý příběh firmy si můžete přečíst v reportáži, která vznikla u příležitosti žebříčku TOP CEO.