Připadáte si tu chvílemi jako ve vesmírné lodi nebo na jiné planetě. Největší papírny v Česku Mondi Štětí jsou světem samy pro sebe. Jejich šéf Roman Senecký vybudoval z „obyčejné“ fabriky místo, které udává trendy v technologiích, udržitelnosti i přístupu k zaměstnancům.

S tojíme na vrcholu obřího ramene a pod námi se tyčí mohutná pyramida štěpky. Tunelem vedle nás na hromadu neustále proudí čerstvě nasekané dřevo a velké hrablo ho něžně uhlazuje v úhlednou kopičku. Hned vedle se rýsují další hory dřevěné drti a za nimi stejně úhledné haldy klád.

Za lesem komínů a průmyslových hal se otvírá pohled do dáli přes Labe až k Řípu. Nacházíme se v jednom z nejvyšších bodů největších papíren v zemi. Areál Mondi Štětí má podobnou rozlohu jako stejnojmenné devítitisícové město a funguje s ním v dokonalé symbióze. Energeticky soběstačná fabrika zásobuje Štětí teplem a čistí pro něj vodu stejně jako pro okolní vesnice.

Ročně zpracuje tolik kamionů dřeva, že kdyby se postavily za sebe, tvořily by vlak dlouhý až do Paříže. A vyrobí z něj během šesti hodin tolik papíru, že kdyby se nařezal na A4, tak jím obalíte rovník. Zaměřuje se na kraftový papír, ze kterého se dělají obaly – od zmrzlinových kornoutů až po pytle na cement. Na českém trhu je jednička a ve světě se řadí mezi lídry ve svém oboru.

Máme více než sedmdesát let dlouhou historii.

Sáček, ve kterém si koupíte rohlíky, i taška, v níž si odnesete nákup, tak mají s velkou pravděpodobností původ právě ve Štětí. Papírovému impériu vládne člen letošního výběru Forbesu TOP CEO Roman Senecký. Předseda představenstva a generální ředitel Mondi Štětí má vedle své lokální role na starosti také globální prodeje segmentu Kraft Paper a továrny v Bulharsku, Švédsku, Rakousku a Kanadě.

Přenáší do nich svoje zkušenosti z fabriky ve Štětí, kterou loni dovedl k rekordním tržbám devatenáct miliard korun. Podařilo se mu z ní vybudovat zaměstnanecký love brand a firma se pod jeho vedením poslední roky pravidelně umísťuje na prvních třech příčkách v soutěži Zaměstnavatel roku.

„V minulosti tady stával starý cukrovar, který později nahradila celulózka. Za minulého režimu tady fungovaly Severočeské papírny a první role papíru z linky sjela v roce 1952. Máme tak více než sedmdesát let dlouhou historii,“ vypráví šéf papíren, zatímco nás provází po areálu. Mondi závod koupilo v roce 2000, tedy ve stejné době, kdy do firmy nastoupil Senecký.

Ve společnosti tak působí už 23 let a v čele Mondi Štětí posledních osm let. Za tu dobu se neskutečně zvedlo téma udržitelnosti, které je podle něj hlavním driverem úspěchu zdejšího závodu. „Z obalových materiálů je papír nejvíc recyklovaný. Znovu do oběhu se ho dostane 85 procent. Tomu se blíží jen sklo, u kterého to je přes sedmdesát procent.“

„Někdo může namítat, že výroba plastové tašky má o něco menší uhlíkovou stopu než papírové. Ale mnohem méně se jich skutečně zrecykluje. A jakmile opustí řetězec a dostanou se třeba až do přírody, tak se rozkládají stovky let, zatímco papírové jsou pryč za půl roku. S žádnými zdroji bychom ale neměli plýtvat. Trendem jsou tak například odolnější papírové tašky, které můžete používat opakovaně.“

Forbes Digital Premium