skip to main content

Motýl odlétá z křišťálového stromu. Preciosa rozzářila nejlepší letiště světa

Samo o sobě je klenotem. A teď ho nově rozzáří i světelná zahrada od českých sklářů z Preciosy Lighting. Řeč je o singapurském letišti Changi, které je několikanásobným vítězem světového žebříčku nejlepších letišť Skytrax.

Ročně jím projdou desítky milionů cestujících. A kromě nejvyššího krytého vodopádu světa s vlastním deštným pralesem mohou nově v hale Jewel obdivovat také jedinečnou instalaci Garden Metamorphosis. Právě tu pro rekonstruovaný Terminál 1 vyrobila česká sklářská společnost.

„Dílo plné světla vypráví příběh, který se odehrává v tropické zahradě. Kombinuje jedinečné kompozice s tvary a vzory, které stvořila sama příroda. Zachycuje momenty vývoje života, jeho dynamiku a plynulost, přesně takové proměny, které se v přírodě běžně odehrávají,“ popisuje svůj zdroj inspirace Anna Králová, designérka Preciosy Lighting.

„Listy se proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne,“ dodává.

Instalace měří na výšku deset metrů, na šířku devět. Každý z jejích dílků je originál vyrobený českými skláři v Kamenickém Šenově na Českolipsku. Kovová základna je z leštěné mosazi v barvě champagne, ostatní komponenty pak září různými barvami – od čirého křišťálu přes pískovaný až po světle růžový a tmavý lustr.

Reklama

Jenže jen nehybné svítidlo by majitele singapurského letiště příliš neuspokojilo. Vývojáři proto museli naprogramovat dynamické scény tak, aby rozsvítili a zároveň oživili jednotlivé motýly. A u toho bylo třeba dostát všem bezpečnostním předpisům a učinit instalaci odolnou proti otřesům a vibracím.

„Kompozice i design svítidla pracují s konceptem odpovídajícímu reálnému životu v zahradě. Motýl odlétá z křišťálového stromu, usadí se a okouzluje okolí svým třpytem, dokonce upoutá pozornost tím, že se rozsvítí a pak jeho světlo postupně zhasíná,“ přibližuje hlavní elektrokonstruktér Ondřej Dörfl.

Pro Preciosu to byla v uplynulém roce už druhá světelná instalace na mezinárodním letišti. Od loňského července dominuje americkému letišti v Los Angeles jeho svítidlo Crystal Swell.