skip to main content
Bojuj

Možná přijde i delta. Firmy chtějí chránit byznys a horují za očkování

Na vrata firem tluče mutace delta. A bohužel se jeví jako čím dál pravděpodobnější, že se do těchto vrat nakonec více či méně vláme.

„Působíme ve zdravotnictví, takže víme, jak fungují epidemie a že se třeba chřipky opakují každoročně. Nepřekvapuje nás proto, že s mutací delta může přijít další vlna, spíš to pokládáme za samozřejmé,“ tvrdí Zbyněk Frolík, zakladatel společnosti Linet vyrábějící nemocniční lůžka a třicátý nejbohatší Čech podle magazínu Forbes.

Zbyněk Frolík

  • Majetek v hodnotě 7,8 mld. Kč
  • 30. nejbohatší Čech v žebříčku roku 2020

Má-li Frolík pravdu, pak je ovšem správné ptát se ho – a také představitelů dalších firem –, jaká opatření jsou v čase nynějšího rozvolnění aktuálně na stole.

Odpovídá nejprve právě Frolík, když už dostal slovo. „Již od začátku pandemie jsme přistupovali k bezpečnostním opatřením velmi racionálně a zodpovědně a v řadě z nich jsme byli napřed před vládními nařízeními,“ říká. I díky tomu podle něj měli v Linetu minimální počet případů nákazy a výrobu téměř vůbec nemuseli omezovat.

Letos v červnu některá opatření rozvolnili, avšak: „V případě další vlny hodláme postupovat podobně jako dosud, tedy vhodnou kombinací home officu, využívání respirátorů a pravidelným testováním. Pro naše lidi zajišťujeme i očkování ve spolupráci se závodním lékařem a Nemocnicí Slaný. Velká část z nich by měla být po prázdninách naočkována,“ tvrdí Frolík.

Na proočkování v co možná nejkratším čase nesází pochopitelně jen on. Očkování je nyní logicky ve středu zájmu většiny firem, protože jim může ochránit byznys.

Reklama

„Rádi bychom byli po prázdninách na sedmdesáti procentech proočkovaných, v aktuální chvíli se blížíme k šedesáti procentům,“ prozrazuje čerstvý podnikatel roku Josef Průša, který není jen lídrem světa 3D tiskáren, ale v Česku byl po celou dobu pandemie i vůdčí postavou boje proti ní a jeho opatření byla v mnohém vzorová.

Jak se k nákaze staví dnes, ve chvíli, kdy situaci komplikují ještě letní dovolené? „Nejvíc se soustředíme na kampaň k očkování. Snažíme se i o maximální kontrolu při cestování do a ze zahraničí, jelikož podmínky se neustále mění a riziko nákazy v cizině je relativně velké,“ vypravuje Průša.

Lidé v jeho firmě, kteří měli pozitivní test na koronavirus, berou v izolaci sto procent platu, čímž se je podnikatel snaží motivovat, aby se nebáli testování a následného krácení příjmů při nemocenské.

Motivovat k očkování zkouší zase Průša takto: „Jednak informacemi, které jim poskytujeme, tipy a radami, kde se rychle nechat očkovat, ale také možností využít sick day navíc v den očkování či den po něm.“

Stejný bonus, tedy den volna navíc v souvislosti s očkováním, nabízí kupříkladu i společnost HP Tronic, pod niž spadá maloobchodní řetězec Datart se spotřební elektronikou.

Pokračovat ve čtení 1/2