Jít do biografu dříve znamenalo kulturní událost, která v sobě skrývala kouzlo nevšedního. Dnes se nemusíme vydávat už vůbec nikam, kino máme díky streamovacím službám v obýváku, slavnostní oděv nahradily tepláky a obsluhu prodávající eskymo zase donáška jídel až do domu.

Nemusí to ale tak být. Chcete-li prožít opravdový svátek vizuálních smyslů, zajděte si večer do artového kina, kde oko estéta bude plesat nadšením i dlouho po skončení závěrečných titulků.

Přítomnost Boutique Cinema

Siwiecova 1, Praha 3
kinopritomnost.cz

První pražské kino svého druhu nese podtitul Boutique Cinema. Nachází se v žižkovském domě Radost, kde se (znovu) zamilujete do funkcionalismu. Už mramorové schodiště přidá vašim krokům na nečekané majestátnosti. A v sále je rozestavěn nábytek tak, že se zde cítíte jako v baru.

Ke sledování Duny nebo nejnovější bondovky si tak objednáte long drink do broušeného skla a rázem si připadáte jako v minulosti i budoucnosti zároveň.

Edison Film Hub

Jeruzalémská 2, Praha 1
edisonfilmhub.cz

Další funkcionalistická perla je skrytá v bývalé transformační stanici, v těsné blízkosti Jeruzalémské synagogy. Budovu postavil architekt František Albert Libra na objednávku pražských Elektrických podniků v roce 1930. Po rekonstrukci ateliéru Ladislava Lábuse zde našlo místo kino, kde najdete festivalové libůstky i „pořádné bijáky“, jak říkají zdejší kurátoři.

Kino Pilotů

Donská 168, Praha 10
kinopilotu.cz

Oblíbená destinace nejen všech vršovických kinofilů navazuje na tradici z 30. let, kdy se tady promítalo v zahrádkářské kolonii. Provoz obnovil zhruba po dvaceti letech od poslední projekce filmový producent Jan Macola. Měl štěstí, že majitel budovy tehdy hledal do spodních prostor nájemníka a nechtěl zde klub ani posilovnu.

Původním provozovatelem kina byl Svaz československých pilotů. Název současnému kinu už zůstal a přibyla jména pro dva sály, které nesou označení Luke a Han. Zajdete si sem nejen na zajímavé novinky současné kinematografie, ale také na dokumentární filmy či žánrové festivaly.

Kino Ponrepo

Bartolomějská 11, Praha 1
nfa.cz

Které kino se může pochlubit tím, že se nachází v refektáři staroměstského Konviktu, kde ve 14. století stával dům pro kající se ženy, a ještě k tomu nese jméno po kouzelníkovi? Specializovaná promítací síň Národního filmového archivu byla založena v roce 1965 a její název odkazuje k průkopníkovi české kinematografie a eskamotérství Viktoru Ponrepovi.

Zdejší dramaturgie dodnes myslí na náročného diváka, takže nečekejte blockbustery, ale snímky, které opravdu nikde jinde neuvidíte. Mimochodem, příští týden v pondělí 25. října tu dávají film Faust s živým hudebním doprovodem. To jen pro případ, že byste chtěli svůj filmový zážitek povýšit na koncert.

Kino Dlabačov

Bělohorská 24, Praha 6
dlabacov.cz

Nachází se v hotelu Pyramida, kterému se přezdívá „ten nejošklivější v Praze“. Tedy pokud se na něj zrovna nezeptáte milovníků brutalismu, kteří na něj nenechají dopustit. Z původního Domu rekreace ROH, který postavili architekti a manželé Cajthamlovi, je dnes čtyřhvězdičkový hotel.

Ten má ve svých útrobách nejen 354 pokojů, ale také kinosál se samostatným vchodem. Do něj se vejde okolo 400 lidí. Přesto je ale kino Dlabačov unikátní v tom, že často v tom obrovském sále sedíte jen s pár lidmi. V programu se střídají artovější snímky s těmi mainstreamovými, proto si na to své přijde opravdu každý.