Český startup 24 Vision, který dodává aplikaci pro odhalování chyb v automobilové výrobě pomocí umělé inteligence, získal na svůj další rozvoj investici 37,5 milionu korun. Díky penězům od fondů Nation 1 a skupiny QPAG se může firma se sídlem ve Frýdku-Místku soustředit na další vývoj a expanzi na mezinárodní trh. Mezi investory patří také fond Y Soft Ventures technologického podnikatele Václava Muchny.

V současnosti má 24 Vision nasazené řešení pro kontrolu automobilových dveří, palubních desek, sedaček a malých lakovaných komponent. Technologii aktuálně využívá největší tuzemská automobilka Škoda Auto a dále společnosti Brose CZ nebo společnosti ze skupiny Hyundai Motor Czech. Firma uvedla, že o ni v rámci pilotních projektů jeví zájem i další automobilky a výrobci.

Technologie 24 Vision v řádu sekund zkontroluje celý produkt, a to desetkrát spolehlivěji než lidské oko. Díky strojovému učení dokáže najít nejen konfigurační vady, ale i těžce viditelné defekty. Řešení lze přitom nasadit téměř na jakoukoli výrobní linku. „V automobilovém průmyslu se vyrábí i tisíce různých variant produktů a ohlídat výrobu všech je pro řadu strojů obtížné, natožpak pro člověka. S vizí vyřešit tento problém, který trápí prakticky celý trh, jsme 24 Vision zakládali,“ uvedl výkonný ředitel 24 Vision Martin Hriško.

„Startupy, které využívají počítačové vidění pro kontrolu kvality, začínají standardně jako projektový byznys, který se ale špatně škáluje. 24 Vision už si touto fází prošlo a teď ví, jak se přepnout na škálovatelný podnikatelský model,“ dodal partner brněnské společnosti Y Soft Ventures Lukáš Konečný.