Co přiměje ostříleného byznysmena, který stojí i za nejlepší investicí v historii Česka, aby zasedl na full-time do úřednické židle? Jiří Hlavenka vysvětluje, proč věří, že Jihomoravský kraj má nakročeno mezi nejstrategičtější regiony Evropy, proč on sám vstoupil do regionální politiky a proč by chtěl, aby se k němu přidali další.

Sraz máme na náměstí ve Velké Bíteši v cukrárně U Zdubů. Jiří Hlavenka, investor a radní Jihomoravského kraje pro vědu, výzkum, inovace a IT, sem zapadne stejně dobře, jako když jsme ho fotili v kancelářích Jihomoravského inovačního centra.

Na první pohled byste si ho spletli s ostatními štamgasty, jen ti nezaložili první český e-shop, neprodali přes tři miliony výtisků vlastních knih o informatice a nemají za sebou investici s návratností přes 225 tisíc procent – která z Hlavenky udělala miliardáře. Rodák z Mikulova před víc než dekádou vložil 600 tisíc korun do tehdy začínajícího startupu Skypicker.

Když se potom firma přejmenovala na Kiwi.com a většinu odkoupil americký fond General Atlantic, za svůj patnáctiprocentní podíl dostal Hlavenka zhruba 1,5 miliardy korun. V té době už byl nejen podnikatel a investor, ale angažoval se i v regionální politice.

Proč jste šel do politiky?

Nechal jsem se přemluvit. O veřejné dění jsem se zajímal odjakživa, je to důležitá součást našich životů, společnosti, ekonomiky. Když mi před deseti lety předsedkyně Zelených v Brně řekla, že furt jenom kecám a že tím nic nezměním, došlo mi: Sakra, no jo, má pravdu.

Kolik času vám to veřejné angažmá bere?

V pozici řadového zastupitele to tolik nebylo, ale teď jsem radní a to už je plnotučná funkce, která obsahuje opravdu velké množství práce. Politika jsou dlouhá jednání a vysedávání a pomalé posuny.

Není to frustrující, když to srovnáte s tempem v byznysu?

Chcete číst dále? S předplatným Premium od 139 Kč měsíčně můžete číst neomezeně.

Předplatit Premium