Největší event, jaký Forbes kdy v Česku zorganizoval, odstartoval Smetanovou Vltavou v podání pianisty Jana Veselého a zdravicí prezidenta Petra Pavla. Cílem letošní konference Lepší Česko je pomoct této zemi, propojit zajímavé lidi z různých oborů a formulovat vizi pro budoucnost.
„Věřím, že originální formát tohoto intelektuálního festivalu přinese zajímavé výsledky, obzvlášť v letošním ročníku zaměřeném na inovace a budoucnost Česka. Oceňuji také místo konání konference, protože Karlovarský kraj patří mezi ty opomíjené a určitě si zaslouží každou příležitost, kdy se na něj upře pozornost,“ vzkázal účastníkům konference prezident Petr Pavel.
Záhy poté se úvodního slova ujal český premiér Petr Fiala. „Nebyl jsem si jistý, zda budu moct přijet, protože ještě o půlnoci jsem seděl ve Sněmovně,“ řekl na úvod muž, jehož kabinet v noci odolal už třetímu opozičnímu pokusu o vyslovení nedůvěry.
Není to ale jen jeho vláda, kdo se potýká se ztrátou důvěry. Podle posledního průzkumu CVVM Fialovi nevěří 77 procent lidí, vůbec nejvíce z vrcholových politiků.
„Politici kteří příliš spoléhají na průzkumy veřejného mínění dopadnou špatně, dobrá vláda, která dělá dobré kroky, je často v polovině volebního období nepopulární. Pro mně bude důležitý konec a to, že jsme Českou republiku posunuli dopředu,“ řekl Fiala. Vláda podle něj zvládla zhoršení bezpečnostní situace v Evropě, uprchlickou vlnu i energetickou krizi.
„Zvládli to i podnikatelé, firmy a celá naše společnost. Všichni jsme si trochu oddechli a teď se můžeme soustředit na budoucnost,“ tvrdí premiér. Česko by se podle něj mělo zaměřit na své silné stránky, jako je automobilový průmysl a jaderná energetika.
„Do dvou let chceme spustit těžbu lithia na Cínovci. Pokud se nám to podaří, tak postupně zde můžeme mít celý výrobní řetězec elektromobilu, od těžby přes výrobu baterií až po samotné auto,“ říká Fiala s tím, že to podle něj nakopne další z mnohdy opomíjených krajů – tentokrát Ústecký kraj.
Velká jména
Už před konferencí jsme se bavili s největšími mozky Česka, politickou elitou i nejúspěšnějšími byznysmeny v zemi. Sami sepsali inspirativní texty s konkrétními radami, jak nakopnout Česko.
Najdete mezi nimi třeba texty šéfredaktora Forbesu Petra Šimůnka, investora a filantropa Martin Romana, ekonomického poradce prezidenta Davida Marka, developera Dušana Kunovského, majitelky firmy Petrof Zuzany Ceralové Petrofové, ministra dopravy Martina Kupky, miliardáře Zbyňka Frolíka, mecenáše Nadace Neuron Jaroslava Řasy, miliardáře Michala Strnada, bývalého ředitele České pojišťovny Pavla Řeháka nebo třeba místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.
Významnou přidanou hodnotu může podle něj Česko nabídnout i ve výrobě čipů, protože má hned několik špičkových továren, a také v oblasti IT. „Správně zvolené investice mohou vytvořit velmi dobře placená pracovní místa. Zejména v regionech, které zatím nevydělávají na ekonomické transformaci, jako jsou severní Čechy a částečně i severní Morava,“ uvádí premiér.
„Zásadní restart“ je podle Fialy potřeba i v dopravní infrastruktuře. „Ta je bohužel naší tradiční slabou stránkou. Prožívali jsme roky ekonomické konjunktury, přesto jsme za posledních patnáct let spadli podle údajů Světové banky mezi tři nejhorší země v Evropské unii. Moje vláda dělá, co je potřeba, aby se to změnilo.”
Neméně důležitá je i energetická infrastruktura, kde Fiala zmínil rychlé odstřižení Česka od ruského plynu a nákup plynovodů a zásobníků. Nová státní energetická koncepce podle něj vznikne do konce roku, počítá například s jádrem a modulárními reaktory. A také s vyšším podílem obnovitelných zdrojů, který by měl do tří let narůst na třicet procent.
Premiér se snažil i vysvětlit, proč nešlo provést klíčové systémové změny dřív. „Česká republika si dosud nedokázala definovat své zájmy. Nevěříme si. Musíme změnit přístup, není to jen o tom být mezi civilizovanými zeměmi, máme na to být mezi těmi úplně nejlepšími,“ řekl Fiala.
Zmínil také osekání dotací o 84 miliard korun, podporu podnikání a propagaci Česka v zahraničí. „Máme výsledky, například nedávný tendr na tři desítky vlaků do Uzbekistánu. A na trendy ve světové ekonomice reagujeme třeba i v oblasti vzdělávání,“ dodal. „Až to lidé uvidí, tak vyhrajeme příští volby“, uzavřel Fiala.