Elon Musk, LeBron James, Rihanna nebo třeba Bill Gates patří mezi miliardáře s největším počtem sledujících na Twitteru. Každý z nich však tuhle sociální síť využívá trochu jinak.

Například nejbohatší muž světa Elon Musk má na Twitteru 99,5 milionu followerů a Twitter používá hlavně jako nástroj pro zvyšování publicity. A není se čemu divit, když to tak dokonale funguje a novináři se pravidelně předhánějí, kdo o jeho nejnovějším tweetu informuje rychleji. 

Ve svých tweetech si zakladatel Tesly hlavně stěžuje. Na regulatorní orgány, například na Komisi pro cenné papíry, nebo na lidi, které nemá rád. Výrazem „ten pedofil“ například v roce 2019 počastoval Vernona Unswortha, britského jeskynního potápěče, který pomáhal zachránit uvězněný juniorský fotbalový tým v Thajsku. Unsworth podal na miliardáře žalobu pro pomluvu, ale spor prohrál.

Anebo třeba na politiky. Terčem Muskových tweetů už byl prezident Joe Biden, senátorka Elizabeth Warren nebo třeba senátor Bernie Sanders, o kterém Musk tweetoval „pořád zapomínám, že jste ještě naživu“.

Někdy ale tweetuje i o věcech, které podporuje, například o republikánské straně nebo floridském guvernérovi Ronu DeSantisovi. A v poslední době také tweetuje o Twitteru, společnosti, kterou se v dubnu rozhodl koupit za 44 miliard dolarů. Není nezajímavé, že v té době měl o sedmnáct milionů sledujících méně.

Krátce poté si začal stěžovat, že Twitter podhodnocuje procento účtů, které označuje jako automatizované boty, a neposkytuje mu data, aby mohl před uzavřením akvizice provést nezávislé posouzení. Jak to nakonec dopadlo, víme všichni.

Mezi miliardáři je však jedna osoba, která má na Twitteru ještě o něco více sledujících než Musk. Tou osobou je popová hvězda a podnikatelka Rihanna, kterou časopis Forbes poprvé označil za miliardářku v roce 2021.

Na finanční výsluní se dostala především díky svému podílu v populární kosmetické řadě Fenty Beauty, kterou pravidelně propaguje před zraky svých 106,8 milionu sledujících. Na začátku května například zveřejnila na Twitteru video, na kterém si jako těhotná nanáší pleťovou masku a krém.

Podle analytického webu pro sociální média Socialblade.com je Rihanna čtvrtou nejsledovanější osobou na Twitteru po Baracku Obamovi, Justinu Bieberovi a Katy Perry. Musk má šestý největší počet sledujících, hned po Cristianu Ronaldovi.

Ne vždy však bohatství jde ruku v ruce s popularitou na Twitteru. Jeff Bezos, třetí nejbohatší člověk na světě, by o tom mohl vyprávět. Má 4,7 milionu sledujících, což je pouhých pět procent Muskových fanoušků. Spoluzakladatelé společnosti Alphabet Larry Page a Sergey Brin dokonce pod svým jménem účet na Twitteru vůbec nemají.

A pak jsou mezi miliardáři takoví, kteří tweetují neradi. Warren Buffett, aktuálně devátý nejbohatší člověk světa, má 1,7 milionu sledujících, ale naposledy tweetoval v roce 2016 – o živém přenosu výročního zasedání společnosti Berkshire Hathaway.

Larry Ellison, spoluzakladatel a předseda softwarové společnosti Oracle a v současnosti sedmý nejbohatší člověk na světě, má asi 116 tisíc sledujících, tweetoval však pouze jednou. V roce 2012 se pochlubil podnikovými aplikacemi Oracle.

A pak je tu jeden miliardář s velkým počtem sledujících, který se však už v tomto seznamu objevit nemůže, protože už na Twitteru není. Zástupci společnosti Twitter 8. ledna 2021 – dva dny po nepokojích v americkém Kapitolu – oznámili, že po přezkoumání jeho tweetů bývalému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi trvale pozastavují účet „kvůli riziku dalšího podněcování násilí“. Trump, který měl v té době 88,8 milionu sledujících, nyní sdílí své názory na platformě Truth Social.

Prohlédněte si žebříček deseti nejsledovanějších miliardářů na Twitteru. Výše jejich čistého jmění je aktuální k 24. červnu 2022.

1. Rihanna

Foto Flickr

Počet sledujících: 106,8 milionu
Čisté jmění: 1,4 miliardy dolarů

Konečně seznam, kde Elon Musk není na prvním místě. Popová hvězda a podnikatelka Rihanna má na Twitteru více sledujících než kterýkoli jiný miliardář. A díky tomu má dostatek čtenářů pro své tweety o produktech kosmetické společnosti Fenty Beauty, podniku, který založila ve spolupráci s francouzskou firmou LVMH, a také o řadě spodního prádla Savage x Fenty.

Se svými fanoušky navíc sdílí snímky z módních focení – včetně dubnové obálky Vogue, kdy byla na konci těhotenství se svým prvním dítětem, které porodila v květnu a jehož otcem je raper A$AP Rocky.

2. Elon Musk

Foto Getty

Počet sledujících: 99,5 milionu
Čisté jmění: 234,5 miliardy dolarů

Musk byl na Twitteru aktivní dlouho předtím, než se ho nabídl za 44 miliard dolarů odkoupit. Rád se vyjadřuje k nejrůznějším tématům, komentuje plány společnosti Tesla nebo třeba starty raket SpaceX. Tweetuje často i několikrát denně, vybírá si zdánlivě náhodná témata a sdílí memy o všem možném, od čisté energie přes umělou inteligenci až po zesměšňování vrchního právníka Twitteru Vijaye Gaddeho.

Musk Twitter využívá také ke slovním útokům na lidi, s nimiž nesouhlasí. Nedávno například nařkl příslušníky demokratické strany, že jsou příliš levicoví. A před několika týdny bylo údajně propuštěno pět zaměstnanců SpaceX za to, že se podíleli na sepsání a sdílení otevřeného dopisu odsuzujícího Muskovy aktivity na Twitteru.

3. Kim Kardashian

Foto Getty

Počet sledujících: 72,7 milionu
Čisté jmění: 1,8 miliardy dolarů

Kardashian byla mnohými označena za naprosto necitlivou poté, co v říjnu 2020, uprostřed pandemie, na Twitteru napsala, že „překvapila své nejbližší okolí výletem na soukromý ostrov, kde jsme mohli na krátký okamžik předstírat, že je vše normální“.

V současnosti mají mezi jejími sledujícími největší úspěch tweety s fotografiemi z dovolené nebo odkazy na seriál Kardashianky z produkce Hulu. Hvězda reality show a protřelá podnikatelka však také často tweetuje o své zbrusu nové řadě péče o pleť SKKN BY KIM.

4. Bill Gates

Bill Gates
Foto Forbes US

Počet sledujících: 59,6 milionu
Čisté jmění: 124,9 miliardy dolarů

Spoluzakladatel Microsoftu ve svých tweetech prezentuje své dlouhodobé vášně, jako je filantropická činnost Nadace Billa a Melindy Gatesových, a zejména pak úsilí o řešení klimatických změn a globálních zdravotních krizí. Jako vášnivý čtenář se se svými sledujícími také dělí o tipy na své oblíbené knihy, upozorňuje na inspirativní lidi, se kterými se setkal, a občas se vyjadřuje k politice.

V květnu na Twitteru napsal, že zrušení rozsudku Roe vs. Wade (rozhodnutí, které později zrušilo federální právo amerických žen na potrat) by nás „vrátilo o padesát let zpět a zasáhlo by zejména nejzranitelnější ženy ve společnosti“.

5. LeBron James

Basketbalová hvězda LeBron James
Foto Kwaku Alston / Getty

Počet sledujících: 51,6 milionu
Čisté jmění: 1 miliarda dolarů

Čerstvý přírůstek mezi miliardáři LeBron James tweetuje pod přezdívkou @KingJames. Rád retweetuje a komentuje, zejména příspěvky týkající se jeho aktivit mimo hřiště. Retweetoval například post o novém filmu Hustle od Netflixu, kde je jedním z producentů. Nedávno také na Twitteru představil novou mediální společnost, kterou založil spolu s tenisovou hvězdou Naomi Ósaka. Té na Twitteru také několikrát veřejně vyjádřil své sympatie.

První hráč NBA, který se stal miliardářem ještě během aktivní kariéry, také používá Twitter k tomu, aby oceňoval úspěchy jiných sportovců, zejména těch z týmů vlastněných společností Fenway Sports Group, kde je investorem.

6. Oprah Winfrey

Foto Steve Jennings/Getty Images

Počet sledujících: 43,2 milionu
Čisté jmění: 2,5 miliardy dolarů

Populární moderátorka je jednou z hrstky lidí, známých pouze svým křestním jménem, a je to také její twitterová přezdívka: @Oprah. Její pečlivě sepsané tweety informují hlavně o dění v jejím mediálním impériu, ať už jde o nový výběr z jejího knižního klubu, rozhovor s podporovatelem větší kontroly zbraní Davidem Hoggem pro její magazín @OprahDaily, nebo reklamu na její vlastní knihu.

7. Kanye West

Foto Forbes US

Počet sledujících: 30,8 milionu
Čisté jmění: 2 miliardy dolarů

West, autor několika příspěvků, ze kterých se posléze staly virální memy, od listopadu 2020 na Twitteru nepublikoval vůbec nic. Jeho posledními příspěvky jsou fotografie, na kterých hlasuje sám pro sebe v prezidentských volbách v roce 2020.

Předtím přitom West tweetoval někdy i několikrát denně. Mezi jeho nejvirálnější tweety patřilo označení komika Davea Chapella za novodobého Sokrata, sdílení fotografie halloweenského kostýmu hudebníka The Weeknda a výzva fanouškům, aby ho volili při volbě amerického prezidenta v listopadu 2020.

8. Tim Cook

CEO společnosti Apple Tim Cook
Foto Apple

Počet sledujících: 13,5 milionu
Čisté jmění: 1,9 miliardy dolarů

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook má o 7,5 milionu sledujících více než oficiální účet společnosti Apple, který má v současnosti zveřejněný pouze jediný tweet. Miliardář, jehož majetek se odhaduje na 1,9 miliardy dolarů, rád tweetuje o připravovaných produktech a setkáních se zaměstnanci společnosti Apple.

Cook je známý také svým tweetováním u příležitosti různých tematických měsíců a svátků kulturního dědictví, jako je Měsíc černošské historie, Měsíc asijsko-pacifického dědictví nebo třeba ramadán. Mezi jeho followery se však největší oblíbenosti těší tweety o setkání s herci komediálního seriálu Ted Lasso z dílny AppleTV a také sdílení vzpomínek na spoluzakladatele společnosti Apple Steva Jobse.

9. Richard Branson

Foto Virgin Galactic

Počet sledujících: 12,6 milionu
Čisté jmění: 3,9 miliardy dolarů

Britský miliardář a šéf konglomerátu Virgin Group využívá Twitter k propagaci značek všeho druhu – od letecké dopravy přes média až po fitness zařízení. Nevyhýbá se ani komentování politiky, v posledních týdnech například podpořil zvýšení kontroly zbraní a vyjádřil podporu lidem vysídleným na Ukrajině. Se svými sledujícími také pravidelně sdílí výhledy na oceán ze svého útočiště na Britských Panenských ostrovech.

10. Mark Cuban

Foto Forbes US

Počet sledujících: 8,7 milionu
Čisté jmění: 4,7 miliardy dolarů

Cubanův profil je v současné době plný odpovědí na příspěvky, které mu děkují za jeho online velkoobchodní lékárnu Mark Cuban Cost Plus Drug Company, která poskytuje levnější léky. Tuto společnost založil v lednu s cílem obejít zprostředkovatele u více než stovky léků, včetně léku na leukémii imatinib.

Jeho cena v Cubanově lékárně v současnosti činí 14,40 dolaru měsíčně, což je jen zlomek oproti odhadované maloobchodní ceně 2502,60 dolaru. Kromě toho na Twitteru vyzývá své stoupence, aby prezentovali NFT v jeho digitální galerii Lazy.com.